Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Speciální uniforma pro vojáky mění barvu podle prostředí. Vymysleli ji liberečtí vědci

 
čtvrtek, 15. srpna 2019, 13:10

Česká armáda používá dvě základní uniformy – jednu do lesního a jednu do pouštního prostředí. A liberecké vědce napadlo obojí spojit do uniformy jedné. Ta se totiž při určité teplotě začne z hnědozelené měnit na světlejší.

Ještě před pár lety by nejspíš nic takového potřeba nebylo. Jenže se změnami klimatu a dlouhým suchům využijí vojáci obě varianty třeba i na našem území. „Světlejší varianta kamufláže je čím dál aktuálnější i na našem území, kde například na vyprahlé louce bude voják lépe maskován v pouštní než klasické lesní verzi kamufláže,“ vysvětluje vedoucí vývoje uniformy Martina Viková z katedry materiálového inženýrství fakulty textilní liberecké univerzity.

Termochromní pigmenty

Změnu barvy uniformy mají na svědomí takzvané termochromní pigmenty. Ty jsou nastavené tak, že při teplotě kolem 37 až 40 stupňů začne uniforma přecházet do světlejšího odstínu a naopak. Výzva pro vědce také při časté změně kamufláže byla, aby barva uniformy zůstávala stále stejná, což se nakonec povedlo.Vědci z katedry materiálového inženýrství s armádou spolupracují řadu let. „Už dlouhá léta jsme laboratoří pro rozhodčí měření barevnosti kamufláže. Pokud chce nějaká firma vyrábět kamufláž pro českou armádu, může v našich laboratořích ověřit barevnosti, které jsou přesně definované,“ dodala Viková.

„Řekli jsme si, že parametry barevnosti kamufláže známe důkladně, chameleoními textiliemi, které mění barvy v závislosti na UV záření, teplotě, případně jiných faktorech, se zabýváme dlouhodobě, tak proč tyto naše znalosti nevyužít při vývoji proměnlivé kamufláže pro armádu,“ řekla vědkyně.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto TUL
 


 

Kam dál?

Škola na Ladech se dočká zateplení, práce začnou na konci měsíce

úterý, 6. srpna 2019, 08:34

Základní škola na Ladech v České Lípě se dočká zateplení. Práce začnou už na konci měsíce srpna. Náklady se pohybují okolo...

Univerzita patří mezi osm set nejlepších. Do prestižního žebříčku se...

čtvrtek, 25. července 2019, 13:30

Technická univerzita v Liberci se umístila v celosvětovém srovnání vysokých škol na pozici 751–800. Do jednoho z...

Robot z Liberce umí pracovat v radioaktivním prostředí reaktoru

neděle, 30. června 2019, 08:21

Robota, který může pomoci při dekontaminaci vyřazených jaderných reaktorů, vyvinuli vědci Ústavu pro nanomateriály, pokročilé...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.