Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Stavba školky v Hejnicích má zpoždění a hrozí krácení dotace

 
pátek, 23. srpna 2019, 10:20

Výstavba mateřské školy v Hejnicích na Liberecku za 66 milionů korun nabrala už na počátku měsíc a půl zpoždění. Hrozí tak, že město přijde o část dvacetimilionové dotace od státu.

„Poslední žádost o platbu musí být do 6. prosince," řekl starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Podle něj dostanou z dotačního programu ministerstva financí jen tolik, kolik do té doby prostaví.

Ve školce byl azbest

Město z podhůří Jizerských hor plánovalo, že práce začnou už na přelomu června a července. Komplikace ale provázely výběr firmy, která novou školku postaví. Kvůli změnám podmínek se muselo výběrové řízení prodloužit, navíc město nemohlo uzavřít smlouvu s původním vítězem soutěže. „Po dotazech na rozpočet, kde byly nesrovnalosti, ho upravil a zvedl o dva až tři miliony. Tím pádem musel být vyloučený a muselo se čekat, než jsme mohli uzavřít smlouvu s druhým v pořadí," uvedl starosta.

Další potíže nastaly při zahájení demolice původního objektu. „V tu chvíli se zjistilo, že školka je částečně azbestová. Takže se čekalo dalších 15 dnů, než přijela specializovaná firma, která se tím zaobírá, zabalí školku, oddělá azbestové části a hygiena prohlásí po zkouškách, že nic nehrozí," uvedl Demčák.

Začala demolice

Teprve tento týden se tak podle něj začal demolovat původní objekt a výstavba nového by měla začít až někdy v září. „Netušíme, jak to bude dál. Budeme doufat, že bude normální počasí a že nebude v listopadu sníh, mráz," řekl starosta. Podle něj ale postavení školky neohrozí, když nezískají celou dotaci. „Museli jsme při žádosti doložit, že máme peníze na celou stavbu," dodal. Výstavba ale bude pro třítisícové město dražší, než kolik očekávalo. „Projekt vznikal v roce 2017 a proti projektové ceně jsme navíc o nějakých devět milionů bez daně, s daní 11 milionů korun," dodal starosta.

Výstavba školky by měla trvat zhruba rok a půl, město ji chce otevřít na přelomu let 2020 a 2021. Nahradí bouranou školku, která se stavěla v 70. letech minulého století. Nová školka navíc umožní přijímat i děti od dvou let, ta současná pro ně nemá speciální oddělení.

Napsal(a) ČTK | Foto Hejnice
 


 

Kam dál?

Školáci zasednou do lavic druhého září. O Vánocích je čeká šestnáct...

pátek, 16. srpna 2019, 15:45

Letní prázdniny se pro někoho pomalu, pro jiného velmi rychle, blíží ke svému konci. Už druhého září začíná nový školní rok...

Speciální uniforma pro vojáky mění barvu podle prostředí. Vymysleli...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 13:10

Česká armáda používá dvě základní uniformy – jednu do lesního a jednu do pouštního prostředí. A liberecké vědce napadlo obojí...

Škola na Ladech se dočká zateplení, práce začnou na konci měsíce

úterý, 6. srpna 2019, 08:34

Základní škola na Ladech v České Lípě se dočká zateplení. Práce začnou už na konci měsíce srpna. Náklady se pohybují okolo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.