Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecký kraj podpoří stipendii další obory, podmínky zpřísní

 
středa, 28. srpna 2019, 08:11

Liberecký kraj podpoří od příštího školního roku 2020/2021 stipendii další obory. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Celkem bude kraj podporovat studenty ve 27 učňovských a maturitních oborech, zejména řemeslných, což je o devět více než v tomto školním roce. Kraj také sjednotí a zvýší motivační stipendium, více dostanou studenti také za prospěch. Podmínky pro poskytnutí stipendia se ale zpřísní, řekl náměstek hejtmana pro školství Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj), který materiál do zastupitelstva předkládal.

Stipendia zavedl Liberecký kraj v roce 2010 pro studenty oborů zejména ze strojírenství nebo stavebnictví, podporuje i budoucí skláře nebo optiky, ale také třeba budoucí farmáře nebo sklářské technology. Nově se podle Tulpy kraj rozhodl do programu zařadit řemesla jako krejčí, zahradník, ale i zlatník nebo klenotník, karosář, lesní mechanizátor nebo pekař. Cílem je podle Tulpy, zatraktivnit obory, které se dlouhodobě nedaří naplnit a jejichž absolventi na trhu práce chybí. Kraj chce také motivovat mladé lidi, aby zůstávali na školách v kraji a neopouštěli ho.

Docházka bez absencí

„Zvýšili jsme částky stipendií, sjednotili jsme je, aby v prvních a druhých ročnících měli studenti větší motivaci, aby studovali a nechodili za školu. Sjednotili jsme podporu jak u učňovských, tak u maturitních oborů," doplnil Tulpa. Zatím ještě v letošním roce dostávají studenti prvních ročníků 250 korun, ve druhém 300 a ve třetím, případně čtvrtém ročníku 500 korun měsíčně. Nově se stipendium sjednotí na 500 korunách. Podmínkou pro přiznání motivačního stipendia je docházka bez absencí.

Prospěchové stipendium, které se zatím vyplácí v jednotné výši 1000 korun za pololetí, bude nově odstupňované a v každém dalším ročníku bude o 1000 korun vyšší. Zpřísnily se ale podmínky pro jeho přiznání. „Žák, který bude splňovat kritéria, si při absolvování tříletého učebního oboru bude moci přijít až na 21.000 korun, tedy o 4500 korun více, než tomu je doposud," dodal Petr Tulpa. Do stipendijního programu přispívá vedle Libereckého kraje, sklářská společnost Preciosa, ZOD Brniště, Silnice LK a nově také Regionální agrární rada Libereckého kraje.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Stavba školky v Hejnicích má zpoždění a hrozí krácení dotace

pátek, 23. srpna 2019, 10:20

Výstavba mateřské školy v Hejnicích na Liberecku za 66 milionů korun nabrala už na počátku měsíc a půl zpoždění. Hrozí tak, že...

Školáci zasednou do lavic druhého září. O Vánocích je čeká šestnáct...

pátek, 16. srpna 2019, 15:45

Letní prázdniny se pro někoho pomalu, pro jiného velmi rychle, blíží ke svému konci. Už druhého září začíná nový školní rok...

Speciální uniforma pro vojáky mění barvu podle prostředí. Vymysleli...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 13:10

Česká armáda používá dvě základní uniformy – jednu do lesního a jednu do pouštního prostředí. A liberecké vědce napadlo obojí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.