Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

3D tisk, robotika nebo zkoumání lidského těla. iQLandia nabídne osm nových programů pro školy

 
sobota, 31. srpna 2019, 12:30

Liberecké vzdělávací a zábavní centrum iQLandia nabídne od září ve svých dílnách a laboratořích osm nových programů pro školy. Cílem projektu je, přiblížit vědu a techniku zejména dětem z druhých stupňů základních škol a nadchnout je pro technické obory. Místní planetárium má také dva nové filmy. Jeden z nich je určen i pro děti z mateřských škol.

Čtyři workshopy zaměřené na robotiku, vektorovou grafiku a 3D tisk připravili pro starší školáky v nově otevřené dílně iQFablab. Ve dvou programech zaměřených na robotiku se děti naučí sestavit jednoduchého robota a jeho prostřednictvím budou plnit různě obtížné úkoly a rozvíjet si tak tvořivé myšlení.

„Na Ozobotech (programovatelných robotech) si děti vyzkoušejí programování prostřednictvím ozokódů - barev, kalibraci a další úkony," řekla mluvčí centra Marie Švandová. Na 3D tisku se naučí navrhnout a vytisknout třeba originální klíčenku. Vektorová grafika je zase naučí vytvořit nálepku, kterou si pak pomocí termolisu zažehlí na tričko nebo jinou textilii.

Pro osmáky a deváťáky

Nové programy v laboratořích budou zaměřené na vesmír, lidské tělo, elektrické obvody a optiku. Určeny jsou pro žáky osmých a devátých tříd. „Nahlédnou pod pokličku lidského těla pomocí mikroskopů a následně si v expozicích vyzkoušejí, jak je na tom jejich vlastní tělo. Otestují si kapacitu plic nebo sílu své mysli," řekla Švandová.

Ve fyzice se pak naučí pracovat s jednoduchými obvody prostřednictvím hřebíčkové stavebnice. V optice se dozvědí třeba, proč obloha při západu slunce mění barvu. Žáci čtvrtých až šestých tříd se mohou vypravit na vesmírnou misi a vyrobit si vlastní raketu.

iQLandia Liberec

Liberecká iQLandia je jedním ze čtyř projektů svého druhu, které byly v České republice vybudovány za přispění evropských peněz. Další jsou v Plzni, Brně a Ostravě. V Liberci vědecký park vznikl v sousedství zábavního Centra Babylon. Na výstavní ploše o rozloze hektaru jsou stovky většinou interaktivních exponátů a 3D planetárium ve střešní kopuli. V červnu tam otevřeli dílnu digitálního věku iQFablab vybavenou nejen tradičním nářadím, ale i moderními technologiemi. QLandií a sousedním iQParkem, který je určený mladším dětem, prošlo loni půl milionu lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto iQlandia
 


 

Kam dál?

Školáci z Liberecké v Jablonci zahájí školu o dva týdny později

sobota, 31. srpna 2019, 09:23

S dvoutýdenním zpožděním zahájí výuku v Základní škole Liberecká v Jablonci nad Nisou. Důvodem je modernizace dílen a učeben...

FOTO: Nemocnice otevírá školku pro děti zaměstnanců. Vymyká se...

pátek, 30. srpna 2019, 14:49

Celkem osmdesát osm dětí nastoupí v pondělí do nově otevřené mateřské školy KNofLík v liberecké Klášterní ulici. Otevřela ji...

Liberecký kraj podpoří stipendii další obory, podmínky zpřísní

středa, 28. srpna 2019, 08:11

Liberecký kraj podpoří od příštího školního roku 2020/2021 stipendii další obory. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Celkem bude...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.