Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soutěž Technowizz má nalákat na technické obory. Studenti budou řešit problémy z praxe

 
pátek, 13. září 2019, 14:44

Zvýšit zájem mladých lidí o technické obory, to je cílem soutěže Technowizz, kterou už počtvrté vyhlásil pro studenty středních a vyšších odborných škol největší evropský výrobce automobilových skel AGC Automotive Czech. Soutěž je určena pro studenty technických škol z Libereckého, Ústeckého a Karlovarského kraje a vybraných okresů středních Čech. Poprvé nad soutěží převzali záštitu děkani Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci a Fakulty strojního inženýrství Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

„Potřebujeme trochu zpropagovat technické školství mezi mladou generací. Dnešní mladá generace o techniku moc zájem nemá a je stále těžší a těžší přesvědčovat studenty středních škol, aby šli studovat strojní fakulty. Strašák matematika je tak velký, že strojařina není právě vyhledávaným oborem. Soutěž tak vidím jako jednu z možností, jak oslovit mladou generaci," řekl děkan liberecké strojní fakulty Petr Lenfeld. Liberecká univerzita ale podle něj s AGC dlouhodobě spolupracuje. Je jedinou univerzitou v zemi, kde je obor zaměřený na sklo a sklářské stroje, které jsou pro Liberecký kraj taky typické.

AGC vyhlašuje soutěž už počtvrté, mezi studenty a školy rozdělí 325 tisíc korun. Připraveno je pět témat, která vycházejí z praktických potřeb společnosti. Studenti tak nebudou pracovat na teoretických úkolech, ale budou řešit problémy z praxe, které se nakonec dočkají i realizace. „Soutěž Technowizz je jednou z aktivit, kterými chceme zatraktivnit technické vzdělávání v České republice," řekl personální ředitel AGC Tomáš Brokeš. Technicky vzdělaných odborníků je podle něj na trhu práce kritický nedostatek a se zvyšujícím se podílem robotizace ve výrobě nároky rostou.

Studenti nebo týmy se mohou přihlásit do 15. října, do konce ledna příštího roku mají čas na zpracování technického řešení vybraného úkolu. Letos budou řešit mimo jiné třeba měření odporu vyhřívacího rastru na čelním skle nebo návrh řešení automatizovaného přenosu signálu při označení vady na skle. „Mně se na tom líbí, že ty kluky motivuju. Mohou si téma vzít i jako maturitní práci a obhajoba před zaměstnanci AGC je pak na úrovni maturitní zkoušky," řekl Tomáš Vacek, učitel odborného výcviku na Střední průmyslové školy technické v Jablonci.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Do základky v Ruprechticích se vrátily děti. Rekonstrukce se...

pondělí, 2. září 2019, 14:33

Do liberecké základní školy na náměstí Míru se dnes po 14 měsících vrátily děti. Čekaly na ně zmodernizované dvě budovy. Jejich...

3D tisk, robotika nebo zkoumání lidského těla. iQLandia nabídne osm...

sobota, 31. srpna 2019, 12:30

Liberecké vzdělávací a zábavní centrum iQLandia nabídne od září ve svých dílnách a laboratořích osm nových programů pro školy....

Školáci z Liberecké v Jablonci zahájí školu o dva týdny později

sobota, 31. srpna 2019, 09:23

S dvoutýdenním zpožděním zahájí výuku v Základní škole Liberecká v Jablonci nad Nisou. Důvodem je modernizace dílen a učeben...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.