Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jablonec rozšiřuje služby pro nemocné předškoláky

 
pátek, 24. dubna 2015, 08:27

Jablonec nad Nisou rozšiřuje služby pro předškoláky, kteří potřebují speciální péči. Do mateřské školy tak budou moci chodit i děti zdravotně znevýhodněné, jako jsou alergici, astmatici, ale i děti s cukrovkou, atopickým ekzémem či epilepsií, které do běžných předškolních zařízení většinou nepřijímají.

Dětí se zdravotním handicapem přibývá, město se proto rozhodlo rozšířit zdravotní program Mateřské školy Husova, řekla dnes mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Děti s diagnózami, jako je alergie, astma, cukrovka, atopický ekzém, nebo epilepsie, dnes nejsou výjimečné. "Jejich počet se zvyšuje a tlak rodičů na přijetí do školek se zákonitě stupňuje. Dlouhodobě vidíme rezervu v zařízení, které by poskytovalo speciální péči zdravotně znevýhodněným dětem. Proto jsme se rozhodli tuto problematiku řešit zdravotním programem," řekl primátorův náměstek Pavel Svoboda (ČSSD).

Jablonec zřizuje 18 mateřských škol pro téměř 1630 dětí, většina z nich ale nabízí standardní výchovný program. Jen školka v areálu nemocnice přednostně poskytuje péči dětem mladším tří let. MŠ speciální v Palackého ulici se zase zaměřuje na děti s vadami řeči a děti s tělesnými a mentálními vadami. MŠ Husova řadu let spolupracuje se zdravotníky a nabízí péči o děti s respiračními onemocněními a alergiemi.

Město v MŠ Husova platí služby fyzioterapeutky a lékařky alergoložky. Rozšíření zdravotního programu ale umožní školce přijmout i děti s dalšími diagnózami. "Na dofinancování mzdových nákladů je třeba zhruba 400 tisíc korun ročně, letos bude potřeba jen 130 tisíc korun na období od září do prosince," řekl Svoboda.

Do školky bude třeba také investovat. Postupně se tam musí vyměnit koberce za lina, zrekonstruovat sociální zařízení a zmodernizovat sauna. "Prioritou je však posílení počtu zaměstnanců, a to o půl úvazku učitelky a půl úvazku zdravotníka," doplnila Miroslava Rýžaková z magistrátu. Jen zdravotník může podle ní pravidelně měřit hodnoty cukru a podávat léky, zasahovat odborně při epileptických záchvatech, pravidelně ošetřovat děti s ekzémem a sledovat dietní jídelníčky.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

V Libereckém kraji začaly přijímací zkoušky na střední školy

středa, 22. dubna 2015, 20:36

V Libereckém kraji dnes začaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Zapojily se všechny střední školy zřizované krajem s...

Míst ve školkách je dost, kam ale s menšími dětmi?

pondělí, 2. února 2015, 12:26

Termín pro zápis do mateřských škol se blíží. Míst je podle všeho v Liberci dost. Zvyšuje se však poptávka po místech pro děti...

Všechny spádové děti se dostanou do škol bez losování

neděle, 1. února 2015, 18:12

Rodiče prvňáčků si můžou oddechnout. Liberecké základní školy pojmou všechny spádové děti, které 22. ledna absolvovaly zápisy do...

Na středních školách v Libereckém kraji ubyla pětina studentů

čtvrtek, 29. ledna 2015, 10:29

Studentů na středních školách v Libereckém kraji rok od roku ubývá. V tomto školním roce studuje na 50 středních školách v kraji...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.