Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jablonec rozšiřuje služby pro nemocné předškoláky

 
pátek, 24. dubna 2015, 08:27

Jablonec nad Nisou rozšiřuje služby pro předškoláky, kteří potřebují speciální péči. Do mateřské školy tak budou moci chodit i děti zdravotně znevýhodněné, jako jsou alergici, astmatici, ale i děti s cukrovkou, atopickým ekzémem či epilepsií, které do běžných předškolních zařízení většinou nepřijímají.

Dětí se zdravotním handicapem přibývá, město se proto rozhodlo rozšířit zdravotní program Mateřské školy Husova, řekla dnes mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Děti s diagnózami, jako je alergie, astma, cukrovka, atopický ekzém, nebo epilepsie, dnes nejsou výjimečné. "Jejich počet se zvyšuje a tlak rodičů na přijetí do školek se zákonitě stupňuje. Dlouhodobě vidíme rezervu v zařízení, které by poskytovalo speciální péči zdravotně znevýhodněným dětem. Proto jsme se rozhodli tuto problematiku řešit zdravotním programem," řekl primátorův náměstek Pavel Svoboda (ČSSD).

Jablonec zřizuje 18 mateřských škol pro téměř 1630 dětí, většina z nich ale nabízí standardní výchovný program. Jen školka v areálu nemocnice přednostně poskytuje péči dětem mladším tří let. MŠ speciální v Palackého ulici se zase zaměřuje na děti s vadami řeči a děti s tělesnými a mentálními vadami. MŠ Husova řadu let spolupracuje se zdravotníky a nabízí péči o děti s respiračními onemocněními a alergiemi.

Město v MŠ Husova platí služby fyzioterapeutky a lékařky alergoložky. Rozšíření zdravotního programu ale umožní školce přijmout i děti s dalšími diagnózami. "Na dofinancování mzdových nákladů je třeba zhruba 400 tisíc korun ročně, letos bude potřeba jen 130 tisíc korun na období od září do prosince," řekl Svoboda.

Do školky bude třeba také investovat. Postupně se tam musí vyměnit koberce za lina, zrekonstruovat sociální zařízení a zmodernizovat sauna. "Prioritou je však posílení počtu zaměstnanců, a to o půl úvazku učitelky a půl úvazku zdravotníka," doplnila Miroslava Rýžaková z magistrátu. Jen zdravotník může podle ní pravidelně měřit hodnoty cukru a podávat léky, zasahovat odborně při epileptických záchvatech, pravidelně ošetřovat děti s ekzémem a sledovat dietní jídelníčky.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

V Libereckém kraji začaly přijímací zkoušky na střední školy

středa, 22. dubna 2015, 20:36

V Libereckém kraji dnes začaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Zapojily se všechny střední školy zřizované krajem s...

Míst ve školkách je dost, kam ale s menšími dětmi?

pondělí, 2. února 2015, 12:26

Termín pro zápis do mateřských škol se blíží. Míst je podle všeho v Liberci dost. Zvyšuje se však poptávka po místech pro děti...

Všechny spádové děti se dostanou do škol bez losování

neděle, 1. února 2015, 18:12

Rodiče prvňáčků si můžou oddechnout. Liberecké základní školy pojmou všechny spádové děti, které 22. ledna absolvovaly zápisy do...

Na středních školách v Libereckém kraji ubyla pětina studentů

čtvrtek, 29. ledna 2015, 10:29

Studentů na středních školách v Libereckém kraji rok od roku ubývá. V tomto školním roce studuje na 50 středních školách v kraji...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

  • Vichřice na Liberecku: vlak narazil do...

  • Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Mrhalu jsou miliony škeblí. Kvůli vypuštění rybníku ale umírají, snaží se je zachránit dobrovolníci

Známý jihočeský rybník Mrhal v Jivně potřebuje opravit hráz. Po šedesáti letech se tak také stane, a proto se rybník vypouští. Nikdo ale nečekal, že několik metrů od břehu jsou velké kolonie vzácných škeblí. Ty teď na vypuštěné ploše umírají. Zachránit se je snaží jen několik málo dobrovolníků.

TRANSPARENCY: Nejtransparentněji kampaň vedli Piráti, Zelení, STAN a TOP 09

Nejtransparentněji vedli kampaň k říjnovým senátním a komunálním volbám Piráti, Zelení, Starostové a TOP 09. Vyplývá to z hodnocení, které zveřejnila protikorupční organizace Transparency International (TI). V případě komunálních voleb podle ní poskytly minimum informací o financování kampaně velké parlamentní strany. V senátních volbách v hodnocení nejhůře dopadl bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD).

Doporučuji zdrženlivost. Nerad bych zlobil a obrátil se na správce vašich daní, vyhrožuje kandidát SPD redakci

Práce novináře je někdy složitější, než by se mohlo zdát. To se potvrzuje i před říjnovými komunálními a senátními volbami. Redakce Drbny konfrontovala minulý týden kandidáta za SPD Lubomíra Pánu s informací, že by mohla jeho habilitační práce obsahovat závažné nedostatky. Místo vyvrácení informace se redakce dočkala dopisu, který doporučuje před volbami jeho práci nezkoumat.