Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Míst ve školkách je dost, kam ale s menšími dětmi?

 
pondělí, 2. února 2015, 12:26

Termín pro zápis do mateřských škol se blíží. Míst je podle všeho v Liberci dost. Zvyšuje se však poptávka po místech pro děti mladší tří let, jejichž rodiče se třeba potřebují vrátit do práce. Město by rádo poptávce vyšlo vstříc.

 


V Liberci máme přibližně 3 600 míst v mateřských školách, z toho 3018 jich je v mateřinkách zřizovaných městem, zbývající v soukromých zařízeních. Podle demografického vývoje a informací, které máme k dispozici, je počet míst vyšší než je aktuální poptávka,“ říká Ivan Langr, náměstek libereckého primátora pro školství a podotýká: „Je ale samozřejmé, že v soukromých mateřských školách musejí rodiče platit vyšší školné, což je pro řadu z nich nedostupné. Právě to je ten aspekt, proč někteří rodiče tvrdí, že místa ve školkách nejsou. Tatáž čísla nám nicméně ukazují, že možná již do dvou let, bychom měli být schopni pokrýt poptávku vlastními kapacitami.

A právě některá místa by mohla být určena pro mladší děti ve věku od dvou let. „Ubývá počet školkových dětí, proto se musíme zamyslet, jak do budoucna otázku předškolního vzdělávání řešit. Rád bych proto zahájil veřejnou diskuzi, zda v nejbližší budoucnosti neotevřít ve dvou třech školkách i malé oddělení pro děti mezi 2 a 3 lety. Tím bychom se mj. dostali do souladu se zákonem o státní sociální podpoře, který nabízí dvouletý rodičovský příspěvek, i s obecnou poptávkou slaďování rodičovských a zaměstnaneckých rolí,“ vysvětluje Ivan Langr.

Zkušenosti se sháněním hlídání malého dítěte, které ještě vzhledem k věku nemůže být přijato do školky, má stále více rodin. „Nemohla jsem se vrátit po mateřské do práce, protože mi dceru nevzali do školky kvůli nízkému věku. Je to sice už dva roky zpět, ale moc dobře si pamatuju, jaké to bylo. Byla jsem zoufalá. Nakonec jsem se v práci dohodla s šéfem, vymysleli jsme klouzavou pracovní dobu a hodně mi pomohla babička. Nebýt ale jejich ochoty, těžko bych nastalou situaci vyřešila a přišla třeba o práci,“ vzpomíná Renata Sobotková na svou zkušenost.

Matkám i otcům, kteří se chtějí vrátit brzy do práce a hledají hlídání pro své dvouleté dítko, by mohlo v budoucnu podat pomocnou ruku třeba město.

Představuji si, že bychom např. ve dvou mateřských školách vytvořili oddělení po deseti místech, kde by se o děti starali speciální pedagogové a pak tuto službu nabízet. Uvidíme, jestli bude poptávka. Pokud ano, nabídli bychom mini oddělení jako další službu,“ vysvětluje náměstek. Mateřské školy mohou přijmout děti mladší tří let i dnes, ale podle kritérií doporučených zřizovatelem musí nejprve umístit děti na 3 roky věku.

 


 

Kam dál?

Všechny spádové děti se dostanou do škol bez losování

neděle, 1. února 2015, 18:12

Rodiče prvňáčků si můžou oddechnout. Liberecké základní školy pojmou všechny spádové děti, které 22. ledna absolvovaly zápisy do...

Na středních školách v Libereckém kraji ubyla pětina studentů

čtvrtek, 29. ledna 2015, 10:29

Studentů na středních školách v Libereckém kraji rok od roku ubývá. V tomto školním roce studuje na 50 středních školách v kraji...

V iQLANDII vyhlásí nejoblíbenějšího učitele Libereckého kraje

středa, 21. ledna 2015, 12:16

Tři nominované učitelky se v pátek 23. ledna v libereckém science centru iQLANDIA utkají o titul Zlatý Ámos Libereckého kraje....

Zápisy do škol budou letos v Liberci poprvé v jednotném termínu

úterý, 20. ledna 2015, 18:43

Zápisy do prvních tříd základních škol v Liberci se letos uskuteční poprvé v jednom termínu, a to ve čtvrtek 22. ledna. Některé...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: V Nise nedaleko Babylonu leželo mrtvé...

  • Policisté pátrají po náramku z Pandory....

  • Čelní srážku aut nepřežil čtyřiadvacetiletý...

  • Na Šalďáku srazila tramvaj mladou dívku,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Studenti na libereckých kolejích se opět nesmějí sprchovat, na vině je bakterie legionella

Před dvěma lety se na kolejích Technické univerzity v Liberci potýkali s bakterií legionellou, kvůli které nemohli studenti do sprch. Nyní se problém vrací.

Policie se zatím bez odezvy pokouší kontaktovat Babiše mladšího

Policie se pokouší o navázání přímého kontaktu s Andrejem Babišem mladším poté, co napsal e-mail serveru Seznam Zprávy, kde žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu. Snaha je zatím bez odezvy, uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel pražské policie Jan Ptáček. Když se letos dříve policie zabývala údajným únosem syna premiéra Andreje Babiše (ANO), nezjistila skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, dodal.

Babiš: Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že nikdy neodstoupí. V emotivním projevu před odletem do Bruselu takto reagoval na kauzu, kterou rozpoutal rozhovor s jeho synem, který údajně trpí schizofrenií. Premiér také řekl, že je rád, že ho prezident Miloš Zeman a senátor Jiří Čunek podpořili.