Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Míst ve školkách je dost, kam ale s menšími dětmi?

 
pondělí, 2. února 2015, 12:26

Termín pro zápis do mateřských škol se blíží. Míst je podle všeho v Liberci dost. Zvyšuje se však poptávka po místech pro děti mladší tří let, jejichž rodiče se třeba potřebují vrátit do práce. Město by rádo poptávce vyšlo vstříc.

 


V Liberci máme přibližně 3 600 míst v mateřských školách, z toho 3018 jich je v mateřinkách zřizovaných městem, zbývající v soukromých zařízeních. Podle demografického vývoje a informací, které máme k dispozici, je počet míst vyšší než je aktuální poptávka,“ říká Ivan Langr, náměstek libereckého primátora pro školství a podotýká: „Je ale samozřejmé, že v soukromých mateřských školách musejí rodiče platit vyšší školné, což je pro řadu z nich nedostupné. Právě to je ten aspekt, proč někteří rodiče tvrdí, že místa ve školkách nejsou. Tatáž čísla nám nicméně ukazují, že možná již do dvou let, bychom měli být schopni pokrýt poptávku vlastními kapacitami.

A právě některá místa by mohla být určena pro mladší děti ve věku od dvou let. „Ubývá počet školkových dětí, proto se musíme zamyslet, jak do budoucna otázku předškolního vzdělávání řešit. Rád bych proto zahájil veřejnou diskuzi, zda v nejbližší budoucnosti neotevřít ve dvou třech školkách i malé oddělení pro děti mezi 2 a 3 lety. Tím bychom se mj. dostali do souladu se zákonem o státní sociální podpoře, který nabízí dvouletý rodičovský příspěvek, i s obecnou poptávkou slaďování rodičovských a zaměstnaneckých rolí,“ vysvětluje Ivan Langr.

Zkušenosti se sháněním hlídání malého dítěte, které ještě vzhledem k věku nemůže být přijato do školky, má stále více rodin. „Nemohla jsem se vrátit po mateřské do práce, protože mi dceru nevzali do školky kvůli nízkému věku. Je to sice už dva roky zpět, ale moc dobře si pamatuju, jaké to bylo. Byla jsem zoufalá. Nakonec jsem se v práci dohodla s šéfem, vymysleli jsme klouzavou pracovní dobu a hodně mi pomohla babička. Nebýt ale jejich ochoty, těžko bych nastalou situaci vyřešila a přišla třeba o práci,“ vzpomíná Renata Sobotková na svou zkušenost.

Matkám i otcům, kteří se chtějí vrátit brzy do práce a hledají hlídání pro své dvouleté dítko, by mohlo v budoucnu podat pomocnou ruku třeba město.

Představuji si, že bychom např. ve dvou mateřských školách vytvořili oddělení po deseti místech, kde by se o děti starali speciální pedagogové a pak tuto službu nabízet. Uvidíme, jestli bude poptávka. Pokud ano, nabídli bychom mini oddělení jako další službu,“ vysvětluje náměstek. Mateřské školy mohou přijmout děti mladší tří let i dnes, ale podle kritérií doporučených zřizovatelem musí nejprve umístit děti na 3 roky věku.

 


 

Kam dál?

Všechny spádové děti se dostanou do škol bez losování

neděle, 1. února 2015, 18:12

Rodiče prvňáčků si můžou oddechnout. Liberecké základní školy pojmou všechny spádové děti, které 22. ledna absolvovaly zápisy do...

Na středních školách v Libereckém kraji ubyla pětina studentů

čtvrtek, 29. ledna 2015, 10:29

Studentů na středních školách v Libereckém kraji rok od roku ubývá. V tomto školním roce studuje na 50 středních školách v kraji...

V iQLANDII vyhlásí nejoblíbenějšího učitele Libereckého kraje

středa, 21. ledna 2015, 12:16

Tři nominované učitelky se v pátek 23. ledna v libereckém science centru iQLANDIA utkají o titul Zlatý Ámos Libereckého kraje....

Zápisy do škol budou letos v Liberci poprvé v jednotném termínu

úterý, 20. ledna 2015, 18:43

Zápisy do prvních tříd základních škol v Liberci se letos uskuteční poprvé v jednom termínu, a to ve čtvrtek 22. ledna. Některé...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Havárie v liberecké spalovně. Těžce...

  • Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž,...

  • KOMENTÁŘ: Lesk a bída Kazmova velkolepého...

  • Konflikt cyklistů s řidičem autobusu....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kariéra zesnulého Vládi Šafránka: Metalové začátku, zadumaný Brain a crazy roky s Harlejem a Walda Gangem

V úterý 18. září 2018 zemřel po vleklé nemoci Vláďa Šafránek, legendární rockový zpěvák, který se proslavil především v kapele Harlej. Tato zpráva zdrtila fanoušky napříč celé republiky. Byl to showman, parádní zpěvák a velká osobnost.

Hokejista Michal Hlinka byl napaden. Skončil s otřesem mozku a zlomeným nosem v nemocnici

S otřesem mozku, zlomeným nosem, hematomy a tržnou ránou u pravého oka skončil v nemocnici na severu Moravy útočník jihlavské Dukly Michal Hlinka. Tým ho tak bude muset na několik dní postrádat. Na jihlavského hráče a jeho dva kamarády zaútočila v neděli 16. září větší skupina mužů. Podle webu HC Dukla Jihlava nepřizpůsobivých občanů. Mělo jich být 12 až 15.

Okamura v první lize evropských populistů? Nevěřte všemu, co šéf SPD pověsí na Facebook

Tomio Okamura se rád ukazuje ve společnosti špiček západoevropské krajní pravice. Několikrát už vystoupil na stejném pódiu s lídrem rakouských Svobodných Heinzem-Christianem Strachem, s předsedou italské „Ligy“ Matteem Salvinim nebo šéfkou francouzského Národního sdružení Marine Le Penovou. Té mimochodem Okamura říká „kamarádka“. HlídacíPes.org zjišťoval, jak moc je tahle vstřícnost vzájemná.