Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Libereckém kraji začaly přijímací zkoušky na střední školy

 
středa, 22. dubna 2015, 20:36

V Libereckém kraji dnes začaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Zapojily se všechny střední školy zřizované krajem s výjimkou Střední odborné školy Jablonecká v Liberci, která nemá maturitní obory, řekla dnes novinářům krajská radní pro školství Alena Losová (Změna).

Liberecký kraj byl jediným v zemi, kde se žádná škola nezapojila minulý týden do pilotního testování přijímacích zkoušek na maturitní obory, které vyhlásilo ministerstvo školství.

"Máme testy mnohem propracovanější než měl takzvaný pilot," poznamenala Losová. Liberecký kraj zavedl jednotné přijímací zkoušky už před pěti lety, vedle češtiny a matematiky testuje i obecné studijní předpoklady, což ve státních zkouškách chybí. Na rozdíl od projektu ministerstva platí navíc v Libereckém kraji jednotné přijímací zkoušky nejen pro gymnázia a střední školy, ale také pro školy umělecké nebo sportovní gymnázia a také pro obory nástavbového studia. "Do přijímacího řízení se zapojuje 3400 žáků 9. tříd základních škol a 300 až 500 páťáků," doplnila Losová.

K pilotnímu testování se přihlásilo přibližně 650 škol s maturitními obory ze 13 krajů. Nejvíce jich bylo ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. "Testy jednoznačně ukázaly, že jsou dobrým nástrojem pro ředitele škol, protože umí rozlišit, jak a jestli je uchazeč připraven na studium na střední škole, na kterou se hlásí. Kvituji také, že nikdo nekritizoval validitu testů, jako tomu bylo v minulosti u maturit, a že se osvědčily také otevřené úlohy. Nyní bude následovat široká debata nad výsledky pilotáže," uvedl dnes k výsledkům ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Liberecký kraj kritizoval i to, že se testování uskutečnilo mimo termín prvního kola přijímacích zkoušek na střední školy, které se letos konají v období 22. až 30. dubna. Kvůli tomu se objevila právní stanoviska zpochybňující využití výsledků těchto testů pro přijímání žáků na střední školy. Ministerstvo ale označilo tyto obavy za bezpředmětné, protože ředitelé mají právo stanovit si jakákoliv kritéria. Jedním z nich může být i výsledek těchto testů, přičemž stačí, když budou ředitelé přihlížet alespoň ke známkám na vysvědčení.

Ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci Josef Šorm dnes upozornil na to, že kvůli pilotnímu testování může Liberecký kraj přijít o část studentů. "Už včera jsem dostal od dvou přihlášených informaci, že je na základě testu přijali ke studiu v sousedním Královéhradeckém kraji a že ke zkouškám ani nepřijdou, dnes se ozvali další," řekl. Strojní průmyslovka se ale příliš neobává, že by třídy nenaplnila, ke studiu se hlásí zhruba dvakrát víc dětí, než mohou přijmout. Tradičně největší zájem je o obor informační technologie, kde má škola 96 přihlášek, otvírat bude ale jen jednu třídu pro 30 studentů. Na jiných školách, hlavně u hranic se sousedními kraji však mohou podle Šorma žáci školám chybět.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

Míst ve školkách je dost, kam ale s menšími dětmi?

pondělí, 2. února 2015, 12:26

Termín pro zápis do mateřských škol se blíží. Míst je podle všeho v Liberci dost. Zvyšuje se však poptávka po místech pro děti...

Všechny spádové děti se dostanou do škol bez losování

neděle, 1. února 2015, 18:12

Rodiče prvňáčků si můžou oddechnout. Liberecké základní školy pojmou všechny spádové děti, které 22. ledna absolvovaly zápisy do...

Na středních školách v Libereckém kraji ubyla pětina studentů

čtvrtek, 29. ledna 2015, 10:29

Studentů na středních školách v Libereckém kraji rok od roku ubývá. V tomto školním roce studuje na 50 středních školách v kraji...

V iQLANDII vyhlásí nejoblíbenějšího učitele Libereckého kraje

středa, 21. ledna 2015, 12:16

Tři nominované učitelky se v pátek 23. ledna v libereckém science centru iQLANDIA utkají o titul Zlatý Ámos Libereckého kraje....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V objednané zásilce mu omylem dorazil také...

  • Další uzavírka v centru. Do konce prázdnin...

  • VIDEO: Policie pátrá po viníkovi nehody,...

  • FOTO: Zlomená vidlice, prasklá helma....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zajímá vás přítomnost úředníků na krajském úřadě? Teď už se ji na internetu nedozvíte

Telefonní seznam Krajského úřadu Kraje Vysočina už zhruba týden nenabízí aktuální přehled přítomností označených barevnými symboly u konkrétních jmen jednotlivých pracovníků. V praxi to znamená, že na internetu i nadále najdete u jmen kolegyň a kolegů jejich pracovní kontaktní informace, nikoli však aktuální informaci o jejich přítomnosti na pracovišti, popisuje změnu ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

Afričan, kterého v tramvaji zmlátili fanoušci Sigmy Olomouc, utrpěl trauma. Nepřijde k soudu

Sedmatřicetiletý Afričan, kterého v pražské MHD napadli fotbaloví chuligáni podporující tým SK Sigma Olomouc, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, depresemi a komplikacemi v práci. Podle serveru Lidovky.cz to plyne z obžaloby. Tři agresoři předstoupí před soud počátkem září. Napadený se soudu pravděpodobně zúčastní přes video.

Potravinářská inspekce zjistila v obchodním řetězci Tesco čaj s nebezpečnými alkaloidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v sítí obchodního řetězce Tesco nevyhovující bylinný čaj. Podle laboratorní analýzy obsahoval nebezpečný atropin a skopolamin, tropované alkaloidy, u kterých jsou prokázány negativní účinky na lidské zdraví.