Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Všechny spádové děti se dostanou do škol bez losování

 
neděle, 1. února 2015, 18:12

Rodiče prvňáčků si můžou oddechnout. Liberecké základní školy pojmou všechny spádové děti, které 22. ledna absolvovaly zápisy do prvních tříd pro školní rok 2015/2016. Alespoň to předběžně ukazují data, která magistrát vyhodnotil na základě statistik od jednotlivých škol. Díky zápisové turistice tak nejspíš nikdo nepřišel o místo v první třídě.

„Jinak řečeno, na žádné z libereckých základních škol by neměla nastat situace, že by ředitelé za účasti rodičů museli losovat, které ze spádových dětí nebude moci do 1. třídy ve spádové škole nastoupit. Jedinou výjimkou je ZŠ Lesní, kde i po započtení odkladů máme několik spádových dětí nad kapacitu školy. Ale vzhledem k tomu, že mnohé děti úspěšně absolvovaly zápis i v jiné škole, podaří se snad individuálními dohodami vyřešit i tento problém,“ uvedl náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Je zjevné, že v případě ZŠ Lesní opět neblaze zaúřadovala zmíněná zápisová turistika, jíž ale zřejmě nelze legálně nijak čelit. Zatímco v září 2014 bylo v hranicích spádového obvodu této školy hlášeno 51 dětí – budoucích prvňáků, v lednu 2015 se jich s trvalým pobytem přišlo zapsat již 70. Podobný nárůst zaznamenala i spádová oblast ZŠ Husova – v září 2014 zde bylo hlášeno 19 předškoláků, o čtyři měsíce později se jich jako spádových ale přišlo zapsat 49.

Zápisová turistika, kdy rodiče změní svému dítěti trvalé bydliště krátce před zápisem, aby spádově patřilo k vybrané škole, se v Liberci děje už několik let. Minulý rok byl ale nárůst budoucích prvňáčků podle trvalého bydliště v některých oblastech rekordní. Téměř o 100 procent vzrostl počet například u zápisu do prvních tříd právě na ZŠ Husova a ZŠ Lesní. Jde o školy, jež mají v Liberci dlouhodobě vysoké renomé.

K této praxi se přitom před pár dny poměrně jasně vyjádřila i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, která podobné počínání označila za zneužití práva ze strany rodičů. „Jedinou cestou, jak v budoucnu podobnou praxi minimalizovat, je ukázat rodičům, že v Liberci máme kvalitní všechny základní školy, za nimiž je v posledních letech vidět obrovský kus práce a pokrok. A pokud to pochopí i rodiče, zápisové turistiky výrazně ubyde,“ podotkl Ivan Langr.

Prakticky všechny základní školy ale budou moci přijmout i řadu nespádových dětí. Zde už záleží na jednotlivých ředitelkách a ředitelích, jaká kritéria pro přijetí zvolí. Může se tedy dostat i na losování, které už dokonce na některých školách praktikovali.

Losování jako vůbec nejobjektivnější a nejspravedlivější řešení přitom ředitelům škol doporučuje i krajský úřad a rovněž veřejná ochránkyně práv Šabatová. Na 20 základních školách na území města Liberce bude k 1. 9. 2015 podle předpokladů kapacita 1 396 míst v prvních třídách. K zápisům přitom přišlo 1 598 dětí, z toho 1 015 ze spádového obvodu. Předpokládá se rovněž 168 odkladů školní docházky.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Na středních školách v Libereckém kraji ubyla pětina studentů

čtvrtek, 29. ledna 2015, 10:29

Studentů na středních školách v Libereckém kraji rok od roku ubývá. V tomto školním roce studuje na 50 středních školách v kraji...

V iQLANDII vyhlásí nejoblíbenějšího učitele Libereckého kraje

středa, 21. ledna 2015, 12:16

Tři nominované učitelky se v pátek 23. ledna v libereckém science centru iQLANDIA utkají o titul Zlatý Ámos Libereckého kraje....

Zápisy do škol budou letos v Liberci poprvé v jednotném termínu

úterý, 20. ledna 2015, 18:43

Zápisy do prvních tříd základních škol v Liberci se letos uskuteční poprvé v jednom termínu, a to ve čtvrtek 22. ledna. Některé...

Zápisy do škol jsou za dveřmi. Víte, kde hlásit prvňáčka?

středa, 14. ledna 2015, 12:42

Už za týden, konkrétně ve čtvrtek 22. ledna, se koná zápis do základních škol zřizovaných městem Liberec. Víte, do které školy...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

  • Vichřice na Liberecku: vlak narazil do...

  • Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Mrhalu jsou miliony škeblí. Kvůli vypuštění rybníku ale umírají, snaží se je zachránit dobrovolníci

Známý jihočeský rybník Mrhal v Jivně potřebuje opravit hráz. Po šedesáti letech se tak také stane, a proto se rybník vypouští. Nikdo ale nečekal, že několik metrů od břehu jsou velké kolonie vzácných škeblí. Ty teď na vypuštěné ploše umírají. Zachránit se je snaží jen několik málo dobrovolníků.

TRANSPARENCY: Nejtransparentněji kampaň vedli Piráti, Zelení, STAN a TOP 09

Nejtransparentněji vedli kampaň k říjnovým senátním a komunálním volbám Piráti, Zelení, Starostové a TOP 09. Vyplývá to z hodnocení, které zveřejnila protikorupční organizace Transparency International (TI). V případě komunálních voleb podle ní poskytly minimum informací o financování kampaně velké parlamentní strany. V senátních volbách v hodnocení nejhůře dopadl bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD).

Doporučuji zdrženlivost. Nerad bych zlobil a obrátil se na správce vašich daní, vyhrožuje kandidát SPD redakci

Práce novináře je někdy složitější, než by se mohlo zdát. To se potvrzuje i před říjnovými komunálními a senátními volbami. Redakce Drbny konfrontovala minulý týden kandidáta za SPD Lubomíra Pánu s informací, že by mohla jeho habilitační práce obsahovat závažné nedostatky. Místo vyvrácení informace se redakce dočkala dopisu, který doporučuje před volbami jeho práci nezkoumat.