Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Specializovaná nemocnice ve Vysokém se zatím modernizovat nebude. Ministr stopnul dotaci

 
pondělí, 5. března 2018, 14:20

Specializovaný Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou se zatím připravované modernizace a rozšíření nedočká. Pracoviště, kde mimo jiné operovali i pořezané prsty tenistky Petry Kvitové, přestává kapacitně stačit. Nemocnice proto připravila projekt modernizace pavilonu B a výstavbu nového pavilonu E za 83 milionů korun. Stát měl přispět 60 miliony. Dotaci ale nyní zastavil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO). Jako první na to dnes upozornily Seznam Zprávy.

Podle Babišova ministra mělo specializované pracoviště získat dotaci díky lobbingu. „Celá ta dotační výzva nebyla z mého pohledu úplně transparentní a dá se označit za diskriminační právě proto, že akce byly vybrány řekněme selektivně, na základě nějakého politického zájmu,“ shrnul Adam Vojtěch. Za dotaci si přitom v minulosti přimlouvali poslanci minulé vlády z výboru pro zdravotnictví. Samotné Vysoké nad Jizerou, kterému zařízení patří, by nikdy nedokázalo ze svého na tak nákladnou modernizaci vyčlenit finance. Roční rozpočet města je totiž 40 milionů korun. „Bez dotace nemůžeme rekonstrukci uskutečnit. O dotaci se bude dále jednat,“ prohlásila ředitelka Marcela Škodová Seznam Zprávám.

Nemocnice ve Vysokém je specializovaným pracovištěm, kde už více než 40 let tvoří většinu nemocných pacienti s poraněnou nebo jinak poškozenou rukou. Zařízení má 52 lůžek. Tamní lékaři se zaměřují nejen na poranění, ale i na léčbu degenerativních a vrozených vad. Velkou část operací představuje ošetření poškozených dětských rukou, na něž se specializuje primářka Alena Schmoranzová. Nedávno získal ústav speciální aparát k léčbě srostlých prstů u dětí, jako první v zemi má také například aparát pro léčbu vývojových vad u dětí, konkrétně deformovaného zápěstí.

Poptávka po službách ústavu se za posledních deset let zvýšila o třetinu. Loni bylo ve Vysokém hospitalizováno 3935 pacientů, ambulantně tam ošetřili dalších 24 113 pacientů. Z Libereckého kraje pochází zhruba čtvrtina hospitalizovaných a třetina ambulantních pacientů. Nedostatečná kapacita i nevyhovující prostory měla vyřešit naplánovaná modernizace. Projekt počítal s výstavbou nového pavilonu E se 14 dvoulůžkovými pokoji, modernizací měl projít i lůžkový pavilon B, ale také například kuchyně.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie Vysoké nad Jizerou | Zdroj ČTK, Seznam Zprávy
 


 

Kam dál?

Chřipková epidemie v Libereckém kraji trvá, nemocných ale ubylo

pátek, 2. března 2018, 16:09

Chřipková epidemie v Libereckém kraji pokračuje, i když nemocných od minulého týdne ubylo. Na 100 tisíc obyvatel připadá 2783...

Silné mrazy plní čekárny u lékařů. Lidé přichází s omrzlinami i...

středa, 28. února 2018, 13:12

Mrazivé počasí, které v posledních dnech zasáhlo Česko, plní čekárny a ambulance. Jen s omrzlinami, podchlazením a dalšími...

Chrastava má problém. Končí dětská lékařka, zůstává už jen jedna

úterý, 27. února 2018, 11:45

Situace s dětskými lékaři začíná být v Chrastavě kritická. Na konci března končí dlouholetá doktorka a náhradu se ani za více než...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.