Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Specializovaná nemocnice ve Vysokém se zatím modernizovat nebude. Ministr stopnul dotaci

 
pondělí, 5. března 2018, 14:20

Specializovaný Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou se zatím připravované modernizace a rozšíření nedočká. Pracoviště, kde mimo jiné operovali i pořezané prsty tenistky Petry Kvitové, přestává kapacitně stačit. Nemocnice proto připravila projekt modernizace pavilonu B a výstavbu nového pavilonu E za 83 milionů korun. Stát měl přispět 60 miliony. Dotaci ale nyní zastavil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO). Jako první na to dnes upozornily Seznam Zprávy.

Podle Babišova ministra mělo specializované pracoviště získat dotaci díky lobbingu. „Celá ta dotační výzva nebyla z mého pohledu úplně transparentní a dá se označit za diskriminační právě proto, že akce byly vybrány řekněme selektivně, na základě nějakého politického zájmu,“ shrnul Adam Vojtěch. Za dotaci si přitom v minulosti přimlouvali poslanci minulé vlády z výboru pro zdravotnictví. Samotné Vysoké nad Jizerou, kterému zařízení patří, by nikdy nedokázalo ze svého na tak nákladnou modernizaci vyčlenit finance. Roční rozpočet města je totiž 40 milionů korun. „Bez dotace nemůžeme rekonstrukci uskutečnit. O dotaci se bude dále jednat,“ prohlásila ředitelka Marcela Škodová Seznam Zprávám.

Nemocnice ve Vysokém je specializovaným pracovištěm, kde už více než 40 let tvoří většinu nemocných pacienti s poraněnou nebo jinak poškozenou rukou. Zařízení má 52 lůžek. Tamní lékaři se zaměřují nejen na poranění, ale i na léčbu degenerativních a vrozených vad. Velkou část operací představuje ošetření poškozených dětských rukou, na něž se specializuje primářka Alena Schmoranzová. Nedávno získal ústav speciální aparát k léčbě srostlých prstů u dětí, jako první v zemi má také například aparát pro léčbu vývojových vad u dětí, konkrétně deformovaného zápěstí.

Poptávka po službách ústavu se za posledních deset let zvýšila o třetinu. Loni bylo ve Vysokém hospitalizováno 3935 pacientů, ambulantně tam ošetřili dalších 24 113 pacientů. Z Libereckého kraje pochází zhruba čtvrtina hospitalizovaných a třetina ambulantních pacientů. Nedostatečná kapacita i nevyhovující prostory měla vyřešit naplánovaná modernizace. Projekt počítal s výstavbou nového pavilonu E se 14 dvoulůžkovými pokoji, modernizací měl projít i lůžkový pavilon B, ale také například kuchyně.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie Vysoké nad Jizerou | Zdroj ČTK, Seznam Zprávy
 


 

Kam dál?

Chřipková epidemie v Libereckém kraji trvá, nemocných ale ubylo

pátek, 2. března 2018, 16:09

Chřipková epidemie v Libereckém kraji pokračuje, i když nemocných od minulého týdne ubylo. Na 100 tisíc obyvatel připadá 2783...

Silné mrazy plní čekárny u lékařů. Lidé přichází s omrzlinami i...

středa, 28. února 2018, 13:12

Mrazivé počasí, které v posledních dnech zasáhlo Česko, plní čekárny a ambulance. Jen s omrzlinami, podchlazením a dalšími...

Chrastava má problém. Končí dětská lékařka, zůstává už jen jedna

úterý, 27. února 2018, 11:45

Situace s dětskými lékaři začíná být v Chrastavě kritická. Na konci března končí dlouholetá doktorka a náhradu se ani za více než...

Chřipková epidemie v Libereckém kraji trvá, nemocných zas přibylo

pátek, 23. února 2018, 22:32

Chřipková epidemie v Libereckém kraji trvá, nemocných zase přibylo. Na 100 tisíc obyvatel připadá 2945 nemocných s akutními...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.