Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Diagnostika nádorů i robotické operace. Nemocnice chystá akce za 170 milionů

 
čtvrtek, 17. května 2018, 12:00

Krajská nemocnice v Liberci připravuje tři projekty za 170 milionů korun. Plánuje přestavbu ubytovny, zavedení robotických operací a vybudování takzvaného PET centra.

Nejnákladnější bude vybudování PET centra, odhadem na to bude potřeba 80 milionů korun. Pozitronovou emisní tomografii (PET) potřebuje nemocnice pro diagnostiku nádorových onemocnění. „To rozhodně musíme mít, abychom byli schopni vyšetřovat pacienty se závažnými onemocněními a abychom se udrželi v síti onkologických pracovišť," uvedl ředitel nemocnice Richard Lukáš.

Nemocnice původně zvažovala, že by specializované pracoviště zřídila v Turnově či v Jablonci, nakonec ale pro něj našla místo ve svém areálu. PET centrum chce mít do roku 2020. „Vzhledem k tomu, že máme na všechny strany 100 kilometrů k dalším takovým přístrojům, tak je zcela legitimní chtít ho tady," dodal ředitel.

Přístroj na robotické operace

Do několika let si chce největší nemocnice v Libereckém kraji pořídit i přístroj na robotické operace. „Ze stejných důvodů jako je pozitronová emisní tomografie chceme pacientům nabízet, co potřebují, u nás. Aby nemuseli jezdit 100 kilometrů daleko," dodal.

Robota by nemocnice využila při léčbě pacientů s rakovinou prostaty, ledvin, tlustého střeva či dělohy. Jde o investici za 60 milionů korun. Akutní je podle Lukáše přestavba ubytovny za 30 milionů korun, k tomu chtějí přistoupit už v příštím roce. V ubytovně by měly vzniknut kancelářské prostory i školka. „Tu nutně potřebujeme, abychom vyšli vstříc sestřičkám," řekl ředitel nemocnice.

Podle něj jde o nezbytné investice pro nemocnici, vyřešené ale není financování. „Obecně musím říci, že současný stav financování zdravotnictví už nedovolí nikdy rozvoj za vlastní peníze. Jsme přesvědčeni, že bude nutné vyjednat dotace, zejména investiční, protože bez toho nejsme schopni nic udělat," uvedl Lukáš.

Nový pavilon urgentní medicíny

Nemocnice už zahájila vyjednávání s krajem, který je většinovým akcionářem nemocnice. Své podíly v ní mají ještě Liberec a Turnov. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) je potřeba, aby se změnilo financování zdravotnictví. „Aby zvládlo pokrýt nejen potřeby provozní, ale i investiční. Do té doby jako jeden ze tří a největší akcionář jsme připraveni podporovat další technologie a investice, které nemocnice potřebuje," řekl hejtman.

Kraj a obě města se už domluvily na jiné důležité investici pro nemocnici, což je financování výstavby nového pavilonu urgentní medicíny. Výstavba by včetně úroků a DPH neměla stát víc než 1,75 miliardy korun. Pavilon by se měl začít stavět v roce 2019 a hotov by měl být do tří let.

Napsal(a) ČTK | Foto KNL
 


 

Kam dál?

(NE)OBYČEJNÍ: Od jezera Titicaca až na českou vesnici. Bolivijka...

pátek, 20. dubna 2018, 09:59

„Co vás trápí? Posaďte se a povídejte, s čím vám můžu pomoci.“ Věta, kterou začíná většina konverzací s praktickým lékařem. Podle...

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na pohodu s...

středa, 21. března 2018, 07:13

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa Resort Libverda je obklopený...

Chřipková epidemie v Libereckém kraji trvá, dva lidé zemřeli

pátek, 9. března 2018, 15:31

Chřipková epidemie v Libereckém kraji trvá, dva lidé v souvislosti s ní zemřeli. Nemocnost ale druhý týden po sobě klesla. Na 100...

Veterináři začali vylepovat plakáty varující před morem prasat

středa, 7. března 2018, 16:27

Veterinární správa ve středu začala v Liberci vylepovat plakáty, které informují o riziku šíření afrického moru prasat člověkem....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Pět hasičských jednotek vyráží k požáru...

  • Auto se střetlo s motorkářem, ten v...

  • V Mníšku dostal řidič smyk a napálil to do...

  • V Liberci by mohl vyrůst nový bazén, o jeho...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.