Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Diagnostika nádorů i robotické operace. Nemocnice chystá akce za 170 milionů

 
čtvrtek, 17. května 2018, 12:00

Krajská nemocnice v Liberci připravuje tři projekty za 170 milionů korun. Plánuje přestavbu ubytovny, zavedení robotických operací a vybudování takzvaného PET centra.

Nejnákladnější bude vybudování PET centra, odhadem na to bude potřeba 80 milionů korun. Pozitronovou emisní tomografii (PET) potřebuje nemocnice pro diagnostiku nádorových onemocnění. „To rozhodně musíme mít, abychom byli schopni vyšetřovat pacienty se závažnými onemocněními a abychom se udrželi v síti onkologických pracovišť," uvedl ředitel nemocnice Richard Lukáš.

Nemocnice původně zvažovala, že by specializované pracoviště zřídila v Turnově či v Jablonci, nakonec ale pro něj našla místo ve svém areálu. PET centrum chce mít do roku 2020. „Vzhledem k tomu, že máme na všechny strany 100 kilometrů k dalším takovým přístrojům, tak je zcela legitimní chtít ho tady," dodal ředitel.

Přístroj na robotické operace

Do několika let si chce největší nemocnice v Libereckém kraji pořídit i přístroj na robotické operace. „Ze stejných důvodů jako je pozitronová emisní tomografie chceme pacientům nabízet, co potřebují, u nás. Aby nemuseli jezdit 100 kilometrů daleko," dodal.

Robota by nemocnice využila při léčbě pacientů s rakovinou prostaty, ledvin, tlustého střeva či dělohy. Jde o investici za 60 milionů korun. Akutní je podle Lukáše přestavba ubytovny za 30 milionů korun, k tomu chtějí přistoupit už v příštím roce. V ubytovně by měly vzniknut kancelářské prostory i školka. „Tu nutně potřebujeme, abychom vyšli vstříc sestřičkám," řekl ředitel nemocnice.

Podle něj jde o nezbytné investice pro nemocnici, vyřešené ale není financování. „Obecně musím říci, že současný stav financování zdravotnictví už nedovolí nikdy rozvoj za vlastní peníze. Jsme přesvědčeni, že bude nutné vyjednat dotace, zejména investiční, protože bez toho nejsme schopni nic udělat," uvedl Lukáš.

Nový pavilon urgentní medicíny

Nemocnice už zahájila vyjednávání s krajem, který je většinovým akcionářem nemocnice. Své podíly v ní mají ještě Liberec a Turnov. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) je potřeba, aby se změnilo financování zdravotnictví. „Aby zvládlo pokrýt nejen potřeby provozní, ale i investiční. Do té doby jako jeden ze tří a největší akcionář jsme připraveni podporovat další technologie a investice, které nemocnice potřebuje," řekl hejtman.

Kraj a obě města se už domluvily na jiné důležité investici pro nemocnici, což je financování výstavby nového pavilonu urgentní medicíny. Výstavba by včetně úroků a DPH neměla stát víc než 1,75 miliardy korun. Pavilon by se měl začít stavět v roce 2019 a hotov by měl být do tří let.

Napsal(a) ČTK | Foto KNL
 


 

Kam dál?

(NE)OBYČEJNÍ: Od jezera Titicaca až na českou vesnici. Bolivijka...

pátek, 20. dubna 2018, 09:59

„Co vás trápí? Posaďte se a povídejte, s čím vám můžu pomoci.“ Věta, kterou začíná většina konverzací s praktickým lékařem. Podle...

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na pohodu s...

středa, 21. března 2018, 07:13

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa Resort Libverda je obklopený...

Chřipková epidemie v Libereckém kraji trvá, dva lidé zemřeli

pátek, 9. března 2018, 15:31

Chřipková epidemie v Libereckém kraji trvá, dva lidé v souvislosti s ní zemřeli. Nemocnost ale druhý týden po sobě klesla. Na 100...

Veterináři začali vylepovat plakáty varující před morem prasat

středa, 7. března 2018, 16:27

Veterinární správa ve středu začala v Liberci vylepovat plakáty, které informují o riziku šíření afrického moru prasat člověkem....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kdosi vyhodil na ulici novopečenou psí...

  • Město zničilo bezdomovcům lesní ubytování,...

  • VIDEO: U Raspenavy hoří několik hektarů...

  • Zdrogovaný Polák ujížděl policistům. Luxusní...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Míříme ke globální katastrofě, varovali vědci na panelu OSN. Planeta se ohřívá stále rychleji

Planeta se otepluje ještě rychleji, než se vědci obávali. Do konce století by se tímhle tempem zvedla průměrná teplota o dva stupně, což by mělo dalekosáhlé následky. Uvádí to zpráva, kterou minulý týden na závěr zasedání v jihokorejském Inčchonu zveřejnil Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC). Cíle pařížské klimatické dohody z roku 2015 lze nyní naplnit již jen pomocí rychlých a dalekosáhlých změn ve všech oblastech společnosti.

Babiš hájil cestu Vondráčka do Ruska a zpochybnil vyznamenání pro Krúpu

Premiér Andrej Babiš dnes v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v souvislosti s jeho cestou do Ruska, kde jednal i s politiky, kteří figurují na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států.

Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček obdržel tento týden ocenění od Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Pamětní medaili s nápisem Za vlast a za svobodu mu předal předseda svazu Jaroslav Vodička. Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací.