Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Doktoři z Ukrajiny? Liberecký kraj odmítá, že by porušil zákon

 
pátek, 14. září 2018, 07:01

Liberecký kraj se obává, že zrušení takzvaného projektu Ukrajina, díky němuž získávají lékaře z této země, by pro mnohé nemocnice znamenalo uzavírání oddělení. Česká lékařská komora před týdnem uvedla, že v Česku pracují zahraniční lékaři bez jazykových a odborných zkoušek. V páteřních nemocnicích v kraji je 18 lékařů z Ukrajiny, kteří nemají složenou aprobační zkoušku, ale pro nemocnice jsou nepostradatelní.

Kraj odmítá, že by v souvislosti se zaměstnáváním lékařů z Ukrajiny porušoval zákon. U lékařů bez složených zkoušek kraj podle Trdly žádal ministerstvo zdravotnictví o možnost prodloužení výkonu odborné praxe na dobu až dvou let, tedy o další rok. „Tito lékaři buď pracují v nemocnicích pod dohledem konkrétně stanoveného školitele a v případě, že jim vypršela lhůta daná rozhodnutím ministerstva zdravotnictví k výkonu odborné praxe před aprobační zkouškou, činnost lékaře dočasně nevykonávají a čekají na rozhodnutí ministerstva," uvedl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Kraj chce projekt zachovat

Vedení kraje je pro zachování takzvaného projektu Ukrajina. „Protože bez zahraničních lékařů, ukrajinských lékařů, je řada hlavně těch menších nemocnic ve velkých potížích, co se týká zajišťování služeb. Je samozřejmě evidentní, že zahraniční lékaři musí splnit stejné podmínky jako čeští lékaři," uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro LK).

Podle vedení kraje by ministerstvo mělo podporovat a zjednodušit cestu k přijímání nejen lékařů, ale i sester z Ukrajiny. „V celé Evropě je známý posun lékařů i sester směrem na západ. My se tomu musíme přizpůsobit, jinak bude v nemocnicích velký personální problém a potom utrpí hlavně pacienti," řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

Lékaři z Ukrajiny jsou v obou krajských nemocnicích, v České Lípě i Liberci. „Pracuje u nás šest lékařů s ukrajinským občanstvím, tři z nich jsou v přípravě na odborné zkoušky. Všichni pilně pracují a vzdělávají se jak v jazykové, tak odborné oblasti," uvedl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář.

V Liberci jsou ukrajinští lékaři, ale ne přes projekt

Podle něj je ale případné zrušení projektu Ukrajina neovlivňuje, protože přes tento program nezískali ani jednoho lékaře. Dobrou zkušenost s lékaři z Ukrajiny má nemocnice v šestitisícové Jilemnici na Semilsku. „Máme čtyři ukrajinské lékaře, z toho jeden žije v Čechách už 15 let. Další ukrajinská lékařka nemá žádný zásadní handicap kromě pravopisu. A co se týče dalších, ať už jsou to Ukrajinci nebo Rusové, kteří jsou zde také, tak všichni mluví velmi solidně česky," uvedl ředitel nemocnice Jiří Kalenský.

Rozdíl v odborných znalostech je podle něj znát jen při jejich nástupu, jsou ale velmi učenliví. „Obecně musím říci, že z lékařů, které jsme si vybrali, jsou všichni velmi snaživí a jejich znalosti jsou minimálně na solidní úrovni," řekl Kalenský. Stejně jako zástupci kraje ani Kalenský nezpochybňuje, že by měli mít stejné odborné zkoušky jako čeští lékaři. Za neseriózní ale vůči nim považuje to, že je musí složit během jednoho dne, čeští lékaři je dělají rok. „Měli by mít stejné podmínky," dodal Kalenský.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Liberecký kraj rozšíří péči o autisty, seniory nebo lidi v tísni

pondělí, 20. srpna 2018, 17:00

Liberecký kraj chce rozšířit síť sociálních služeb, v některých oblastech totiž nestačí potřebám. Hledá proto nové poskytovatele,...

Den plný první pomoci. Konference ukáže, jak se ji nebát poskytnout

pondělí, 20. srpna 2018, 14:04

Konference s názvem Nebezpečně bezpečné je poskytnout první pomoc proběhne 30. srpna v Liberci. Určená je pro pedagogy, lektory...

Nemocnice odkládá operace, klimatizace je jen v její malé části

pátek, 3. srpna 2018, 11:34

Většina prostor Krajské nemocnice Liberec je bez klimatizace. Podobné je to i v dalších zdravotnických a sociálních zařízeních v...

Lidé ve vedrech kolabují. Nejlepší je nevycházet, varují záchranáři

středa, 1. srpna 2018, 10:11

Desítky výjezdů spojených s kolapsy z vedra mají každý den záchranáři v Libereckém kraji. Dlouhotrvající vysoké teploty jsou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Do roku 2025 má u dálniční policie přibýt 750 služebních míst

Do roku 2025 by mělo v dálničních odděleních Policie ČR přibýt 750 služebních míst. Počítá s tím návrh rozvoje dálničních oddělení, který připravilo ministerstvo vnitra. Během příštího roku by mělo přibýt 231 služebních míst na stávající oddělení a dalších 34 pro postupné obsazení nových oddělení Droužkovice, Borek a Napajedla. Nyní je u dálniční policie 591 obsazených systemizovaných služebních míst.

Před 55 lety byla vynalezena populární remoska

Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá přenosná elektrická pečící mísa či pánev, která vaří, peče, smaží, dusí i opéká a připravit se v ní dá téměř cokoli. Remoska je českým vynálezem, její ochranná známka byla zapsána 21. července 1964. A i když s existencí měla už párkrát na kahánku, hospodyňky na ni dodnes nedají dopustit.

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.