Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecká nemocnice má novou angiolinku, ulehčí lékařům práci

 
sobota, 15. prosince 2018, 09:40

Krajská nemocnice v Liberci uvedla do provozu novou angiolinku za 16 milionů korun, kterou využívá i při léčbě mrtvic. Její výhodou je nižší radiační zátěž pro pacienty i obsluhu. Má také několik softwarových pomůcek, které lékařům zjednodušují práci.

„To znamená lepší navigaci a orientaci při práci v těle pacienta," řekl lékař radiodiagnostického oddělení se specializací na intervenční radiologii Miroslav Šercl . Předchozí angiolinka byla v provozu už deset let a začínala být i poruchová. „Každou chvíli byly drobné závady, které nás odstavovaly z provozu. Naštěstí tak maximálně do tří dnů. Začínalo se to ale pomalu hromadit," uvedl Šercl.

Novou angiolinku si pořídila nemocnice díky dotaci od Libereckého kraje, zařízení slouží pro celé jeho území. V kraji je podle Šercla angiolinka už jen v České Lípě, tam je ale spektrum úkonů výrazně užší než v Liberci. „Pro některé specializované výkony, což je hlavně léčba mrtvic, jak ischemických mozkových příhod tak i krvácivých, máme přesah až do Středočeského kraje - Mladoboleslavsko, případně Nymbursko," uvedl lékař.

Denně podle něj ošetří v Liberci pět až deset pacientů, za rok jich bývá přes 1000. Nejjednodušší zákroky trvají kolem 20 minut, komplikovanější až pět hodin. Výkony s pomocí angiolinky jsou alternativou k chirurgickým zákrokům, pro pacienta jsou šetrnější. „My se z drobného vpichu, nejčastěji v třísle, dostaneme do tepenného nebo žilního řečiště, a to pro nás funguje jako cesta, kudy se dostat do kýženého místa, kde chceme terapeuticky zasáhnout," uvedl Šercl.

Základní typy výkonů jsou podle něj zprůchodnění ucpaného místa, kudy neteče krev, nebo naopak zastavení krvácení či třeba "vyřazení" cévního zásobování tumorů. Výkony podle lékaře provádí v Liberci prakticky po celém těle s výjimkou srdce. Mezi nejčastější zákroky patří léčba nedokrvených nohou u kuřáků či diabetiků, onkologické výkony a léčba mrtvic.

Nový terapeutický rentgen

Nemocnice v Liberci si díky krajské dotaci pořídila ještě nový terapeutický rentgen za deset milionů korun, který se využívá u onkologických pacientů, zejména u nemocných s kostními metastázami a kožními nádory. „Jeho hlavní využití je však v nenádorové radioterapii, nejčastěji jsou zde ošetřováni pacienti s bolestivými ostruhami patních kostí," uvedla primářka radiační onkologie Magda Macháňová.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Požár na Vysoké po dvou týdnech: Odklízení škod a nesmírná solidarita

sobota, 15. prosince 2018, 09:12

Jsou to dva týdny, kdy na farmě Vysoká došlo k ničivému požáru. Shořela část jižního křídla s hotelem a bytovými jednotkami. Dvě...

Lávky přes Nisu u krajského úřadu jsou zpět. Výměna trvala půl roku

pátek, 14. prosince 2018, 11:35

Původně měla výměna zchátralých lávek před krajským úřadem trvat čtyři týdny. Jenže čas opravy se nakonec protáhl na více než půl...

Migrant se v Belgii schoval do kamionu. Chtěl do Británie, dojel do...

čtvrtek, 13. prosince 2018, 11:42

Téměř čtyři dny strávil v nákladovém prostoru cizinec, který se chtěl dostat do Velké Británie. Jenže si vybral špatný kamion....

SOUTĚŽ: Chcete drbňáckej plecháček? Tak si o něj zasoutěžte

čtvrtek, 13. prosince 2018, 08:23

Protože jsem si všimla, jak moc se vám líbí můj plecháček, rozhodla jsem se jeden věnovat i vám, mým čtenářům. Padl vám do oka?...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Populist Jaromíra Soukupa: sliby vs. fakta. Říkejte mi „český Berlusconi“

Necítím se být ani Dalíkem, ani Tvrdíkem. Říkejte mi spíš Berlusconi, odpovídal Jaromír Soukup v červnu roku 2009 na otázky redaktorky MF DNES. Ve středu oznámil, že zakládá nové politické hnutí – List Jaromíra Soukupa. Cíl? Prý chránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy.

Na českobudějovickém sídlišti Máj ordinuje zubař, kterého ještě nikdo neviděl

Pacient se zaregistruje, zdravotní sestra ho objedná, při vstupní prohlídce vybere peníze a v den další návštěvy pošle SMS zprávu, ve které stojí, že měl pan doktor dopravní nehodu. To je zkušenost lidí, kteří k zubaři chodí do Zdravotnického zařízení Máj.

Olomoucké krematorium zrušilo pohřeb s desítkami hostů. Důvod nechápou pozůstalí ani ministerstvo

Přibližně stovka smutečních hostů, rodina v obřadní síni olomouckého krematoria a tělo zesnulého připravené k obřadu a zpopelnění. I přesto se před Vánoci v olomouckém krematoriu stala věc dosud nevídaná – provozovatel krematoria smuteční obřad odmítl provést a pohřeb na místě zrušil.