Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecká nemocnice má novou angiolinku, ulehčí lékařům práci

 
sobota, 15. prosince 2018, 09:40

Krajská nemocnice v Liberci uvedla do provozu novou angiolinku za 16 milionů korun, kterou využívá i při léčbě mrtvic. Její výhodou je nižší radiační zátěž pro pacienty i obsluhu. Má také několik softwarových pomůcek, které lékařům zjednodušují práci.

„To znamená lepší navigaci a orientaci při práci v těle pacienta," řekl lékař radiodiagnostického oddělení se specializací na intervenční radiologii Miroslav Šercl . Předchozí angiolinka byla v provozu už deset let a začínala být i poruchová. „Každou chvíli byly drobné závady, které nás odstavovaly z provozu. Naštěstí tak maximálně do tří dnů. Začínalo se to ale pomalu hromadit," uvedl Šercl.

Novou angiolinku si pořídila nemocnice díky dotaci od Libereckého kraje, zařízení slouží pro celé jeho území. V kraji je podle Šercla angiolinka už jen v České Lípě, tam je ale spektrum úkonů výrazně užší než v Liberci. „Pro některé specializované výkony, což je hlavně léčba mrtvic, jak ischemických mozkových příhod tak i krvácivých, máme přesah až do Středočeského kraje - Mladoboleslavsko, případně Nymbursko," uvedl lékař.

Denně podle něj ošetří v Liberci pět až deset pacientů, za rok jich bývá přes 1000. Nejjednodušší zákroky trvají kolem 20 minut, komplikovanější až pět hodin. Výkony s pomocí angiolinky jsou alternativou k chirurgickým zákrokům, pro pacienta jsou šetrnější. „My se z drobného vpichu, nejčastěji v třísle, dostaneme do tepenného nebo žilního řečiště, a to pro nás funguje jako cesta, kudy se dostat do kýženého místa, kde chceme terapeuticky zasáhnout," uvedl Šercl.

Základní typy výkonů jsou podle něj zprůchodnění ucpaného místa, kudy neteče krev, nebo naopak zastavení krvácení či třeba "vyřazení" cévního zásobování tumorů. Výkony podle lékaře provádí v Liberci prakticky po celém těle s výjimkou srdce. Mezi nejčastější zákroky patří léčba nedokrvených nohou u kuřáků či diabetiků, onkologické výkony a léčba mrtvic.

Nový terapeutický rentgen

Nemocnice v Liberci si díky krajské dotaci pořídila ještě nový terapeutický rentgen za deset milionů korun, který se využívá u onkologických pacientů, zejména u nemocných s kostními metastázami a kožními nádory. „Jeho hlavní využití je však v nenádorové radioterapii, nejčastěji jsou zde ošetřováni pacienti s bolestivými ostruhami patních kostí," uvedla primářka radiační onkologie Magda Macháňová.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

S odstraněním bolavých zad i rozmazlováním vám pomohou odborníci z...

pondělí, 10. prosince 2018, 16:00

Každodenní shon nás nutí přecházet bolest, únavu i stres. Jenže občas potřebujeme ulevit svému tělu i zaneprázdněné mysli. A...

Příčina otravy ve frýdlantské nemocnici? Lahvička s anestetikem...

úterý, 4. prosince 2018, 13:44

Kontaminaci jednoho ze vzorků anestetika Propofol odebraného v soukromé nemocnici Frýdlant, kde byla v minulém týdnu u devíti...

Nemocnice Frýdlant zachovala akutní péči, ale bez operací

pondělí, 3. prosince 2018, 08:44

Soukromá nemocnice Frýdlant i po otravě krve, která se objevila u devíti ze 16 pacientů operovaných v minulém týdnu, stále...

Pacienti s otravou zůstávají na JIP. Frýdlanstká nemocnice přestala...

pátek, 30. listopadu 2018, 11:26

Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, je stabilizovaný. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.