Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Koupaliště v Chrastavě není vhodné ke koupání. Při deštích do něj natekla voda s fekáliemi z polí

 
čtvrtek, 6. června 2019, 15:23

V Libereckém kraji není kvůli fekálnímu znečištění vhodné ke koupání přírodní koupaliště v Chrastavě u Liberce, na nápravě se pracuje. Mírně zhoršená je kvalita vody Máchova jezera a ve třech dalších přírodních nádržích, jež hygienici v kraji v sezóně sledují. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

Chrastavské koupaliště trpí kolísavou kvalitou přítoku, napájeno je z Vítkovského potoka. Rozbor z konce května ukázal, že byl překročen limit pro indikátor fekálního znečištění. „Jak byly velké přívalové deště, tak to spláchlo z polí nějaké nečistoty," uvedl správce městského koupaliště Miloš Laksar. Koupaliště proto podle něj vypustili a po vyčištění znovu napustili. „Ve středu se odebraly čtyři vzorky a do konce týdne by snad měl být výsledek," dodal.

Nová vana se odkládá

V předchozích letech hygienici nedoporučovali, aby se v chrastavském koupališti koupali vnímaví jedinci, kam patří děti, těhotné ženy či alergici. Nyní tam zatím koupání nedoporučují nikomu, na pětiškálové stupnici hodnotí kvalitu vody stupněm čtyři. Město původně plánovalo, že pro letošní sezonu nechá udělat novou bazénovou vanu a přidá i atrakce pro děti, na investici za 13 milionů korun ale nemá peníze. „Zatím to nebude, museli jsme upřednostnit jiné akce a uvidíme v budoucnu," řek starosta Chrastavy Michael Canov. Připravený je tak zatím jen podzemní vrt, který by měl koupaliště napájet po provedení úprav.

V Mácháči je voda lepší

V Máchově jezeře na Českolipsku se kvalita vody zlepšila. Kvůli zvýšenému výskytu sinic byla ještě před dvěma týdny na stupni tři, aktuálně si polepšila na stupeň dva. Voda má sníženou průhlednost, což naznačuje mírně zhoršenou kvalitu. „Z mého pohledu je to dobré. Snížená průhlednost je v koutech, jinak oproti jiným letům je voda pěkná," uvedl Vladimír Reichert z Regaty Máchovo jezero, která provozuje lodní dopravu na jezeře i hlavní pláž. Voda má přes 24 stupňů a v tomto týdnu se denně v pracovních dnech v jezeře koupaly desítky lidí. Větší zájem je o přepravu výletními loděmi. „Je hodně škol a školek," dodal Reichert.

Sníženou průhlednost má kromě Máchova jezera také voda v nedalekém Hamerském jezeře, přírodním městském koupališti Nedamov u Dubé na Českolipsku a v rybníku Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Do babyboxu v Liberci někdo odložil novorozenou holčičku. Dostala...

úterý, 4. června 2019, 19:34

Do babyboxu v nemocnici v Liberci dnes večer někdo odložil novorozenou holčičku. Dostala jméno Barborka. Oznámil to zakladatel...

Za dva roky protikuřáckého zákona ubylo hospitalizací i kuřáků

sobota, 1. června 2019, 07:52

Za dva roky platnosti protikuřáckého zákona, který mimo jiné zakázal kouření v restauracích, skončilo méně lidí v nemocnici s...

Sinice jsou na Máchově jezeře už na začátku koupací sezony

čtvrtek, 30. května 2019, 12:18

Hygienici v Libereckém kraji začali kontrolovat kvalitu rekreačních vod. Podle prvních výsledků je už na začátku sezony zvýšený...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky projektu Zikmund100 se projeli po stopách slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a nafotili svět šedesát let poté. Jak vůbec nápad vznikl, a jaké bylo stát po cestě před samotným Miroslavem Zikmundem? I o tom se rozpovídal jeden z aktérů Tomáš Vaňourek.

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací, ve které se podle agentury Bloomberg ukáže, jak citlivý ropný trh ve skutečnosti je.

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O život přišlo 11 lidí. Žádná z nehod se netýkala velkých letadel obchodních společností. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.