Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Koupaliště v Chrastavě není vhodné ke koupání. Při deštích do něj natekla voda s fekáliemi z polí

 
čtvrtek, 6. června 2019, 15:23

V Libereckém kraji není kvůli fekálnímu znečištění vhodné ke koupání přírodní koupaliště v Chrastavě u Liberce, na nápravě se pracuje. Mírně zhoršená je kvalita vody Máchova jezera a ve třech dalších přírodních nádržích, jež hygienici v kraji v sezóně sledují. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

Chrastavské koupaliště trpí kolísavou kvalitou přítoku, napájeno je z Vítkovského potoka. Rozbor z konce května ukázal, že byl překročen limit pro indikátor fekálního znečištění. „Jak byly velké přívalové deště, tak to spláchlo z polí nějaké nečistoty," uvedl správce městského koupaliště Miloš Laksar. Koupaliště proto podle něj vypustili a po vyčištění znovu napustili. „Ve středu se odebraly čtyři vzorky a do konce týdne by snad měl být výsledek," dodal.

Nová vana se odkládá

V předchozích letech hygienici nedoporučovali, aby se v chrastavském koupališti koupali vnímaví jedinci, kam patří děti, těhotné ženy či alergici. Nyní tam zatím koupání nedoporučují nikomu, na pětiškálové stupnici hodnotí kvalitu vody stupněm čtyři. Město původně plánovalo, že pro letošní sezonu nechá udělat novou bazénovou vanu a přidá i atrakce pro děti, na investici za 13 milionů korun ale nemá peníze. „Zatím to nebude, museli jsme upřednostnit jiné akce a uvidíme v budoucnu," řek starosta Chrastavy Michael Canov. Připravený je tak zatím jen podzemní vrt, který by měl koupaliště napájet po provedení úprav.

V Mácháči je voda lepší

V Máchově jezeře na Českolipsku se kvalita vody zlepšila. Kvůli zvýšenému výskytu sinic byla ještě před dvěma týdny na stupni tři, aktuálně si polepšila na stupeň dva. Voda má sníženou průhlednost, což naznačuje mírně zhoršenou kvalitu. „Z mého pohledu je to dobré. Snížená průhlednost je v koutech, jinak oproti jiným letům je voda pěkná," uvedl Vladimír Reichert z Regaty Máchovo jezero, která provozuje lodní dopravu na jezeře i hlavní pláž. Voda má přes 24 stupňů a v tomto týdnu se denně v pracovních dnech v jezeře koupaly desítky lidí. Větší zájem je o přepravu výletními loděmi. „Je hodně škol a školek," dodal Reichert.

Sníženou průhlednost má kromě Máchova jezera také voda v nedalekém Hamerském jezeře, přírodním městském koupališti Nedamov u Dubé na Českolipsku a v rybníku Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Do babyboxu v Liberci někdo odložil novorozenou holčičku. Dostala...

úterý, 4. června 2019, 19:34

Do babyboxu v nemocnici v Liberci dnes večer někdo odložil novorozenou holčičku. Dostala jméno Barborka. Oznámil to zakladatel...

Za dva roky protikuřáckého zákona ubylo hospitalizací i kuřáků

sobota, 1. června 2019, 07:52

Za dva roky platnosti protikuřáckého zákona, který mimo jiné zakázal kouření v restauracích, skončilo méně lidí v nemocnici s...

Sinice jsou na Máchově jezeře už na začátku koupací sezony

čtvrtek, 30. května 2019, 12:18

Hygienici v Libereckém kraji začali kontrolovat kvalitu rekreačních vod. Podle prvních výsledků je už na začátku sezony zvýšený...

Po kraji rozmístí další desítky defibrilátorů. Když zachrání jeden...

středa, 15. května 2019, 20:06

Celkem 84 přenosných defibrilátorů (AED) už bude brzy rozmístěno po celém Libereckém kraji. Používají je policisté, hasiči, ale...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.