Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Očkovaných dětí v kraji ubývá. Hygienici pátrají po důvodech odmítání očkování

 
čtvrtek, 13. června 2019, 14:40

Podle zjištění Krajské hygienické stanice klesl počet dětí očkovaných proti závažným nemocem jako jsou třeba spalničky. Počet klesl pod hranici 90 procent, přičemž za bezpečnou hranici se považuje 95 procent.

V Libereckém kraji výrazně ubývá dětí, které jsou očkovány proti nemocem jako spalničky, zarděnky a příušnice. Podle výsledků administrativní kontroly bylo v roce 2017 v kraji proti těmto nebezpečným nemocem očkováno jen zhruba 84 procent dětí. Ještě v roce 2012 byla proočkovanost více než 98 procent. Nízký počet očkovaných je důvodem, proč se tyto téměř zapomenuté nemoci znovu objevují, řekl novinářům ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Za bezpečnou hranici se považuje proočkovanost nad 95 procent.

V Česku se děti povinně očkují proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae typu b a dětské obrně. Včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Nemoc se nešíří, pokud je očkovaných přes 95 procent populace, což třeba v případě spalniček dosáhlo Česko naposledy před pěti lety.

Hygienici v Libereckém kraji provedli loni kontrolu proočkovanosti proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím u dětí narozených v roce 2015 s příjmením, které začínalo na H. Výsledky jsou alarmující - proočkovanost těchto dětí klesla na něco málo přes 62 procent. Při tak nízké proočkovanosti se mohou spalničky velmi snadno šířit. Spalničky jsou velmi nakažlivé, loni jimi v Česku onemocnělo 203 lidí, letos jen za prvních pět měsíců už 545, tedy více než dvojnásobek.

Podle Valenty je proto zvýšení proočkovanosti proti infekčním nemocem jednou z priorit akčního plánu Libereckého kraje v oblasti zlepšení zdraví jeho obyvatel. „Chceme udělat větší studii, která by popsala důvody odmítání očkování, a na základě ní bychom pak připravili komplexní kampaň, která by lépe osvětlila důvody proč očkovat. Doufáme, že se tu křivku podaří obrátit,“ doplnil Vladimír Valenta, ředitel krajské hygienické stanice. To, že se nemoci jako spalničky či příušnice znovu objevily, by podle Valenty mohlo ke zvýšení proočkovanosti paradoxně i pomoci.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Komplikace pro převzetí frýdlantské nemocnice? Bývalí majitelé se...

úterý, 11. června 2019, 09:23

Převzetí Nemocnice Frýdlant Krajskou nemocnicí Liberec k 1. červenci může zkomplikovat soudní spor. Představitele Libereckého...

Na řešení problémů s drogami, alkoholem i tabákem dá kraj až pět...

pátek, 7. června 2019, 11:42

Rada Libereckého kraje na svém posledním jednání odsouhlasila plán protidrogové politiky až do roku 2022. V ideálním případě dá...

Ve Vratislavicích otevřel nový domov pro seniory. Nabídne až 148 míst

čtvrtek, 6. června 2019, 19:02

Soukromý domov pro seniory otevřela v Liberci společnost SeneCura, která už v Česku provozuje 14 zařízení. V Liberci chce v...

Koupaliště v Chrastavě není vhodné ke koupání. Při deštích do něj...

čtvrtek, 6. června 2019, 15:23

V Libereckém kraji není kvůli fekálnímu znečištění vhodné ke koupání přírodní koupaliště v Chrastavě u Liberce, na nápravě se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.