Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Očkovaných dětí v kraji ubývá. Hygienici pátrají po důvodech odmítání očkování

 
čtvrtek, 13. června 2019, 14:40

Podle zjištění Krajské hygienické stanice klesl počet dětí očkovaných proti závažným nemocem jako jsou třeba spalničky. Počet klesl pod hranici 90 procent, přičemž za bezpečnou hranici se považuje 95 procent.

V Libereckém kraji výrazně ubývá dětí, které jsou očkovány proti nemocem jako spalničky, zarděnky a příušnice. Podle výsledků administrativní kontroly bylo v roce 2017 v kraji proti těmto nebezpečným nemocem očkováno jen zhruba 84 procent dětí. Ještě v roce 2012 byla proočkovanost více než 98 procent. Nízký počet očkovaných je důvodem, proč se tyto téměř zapomenuté nemoci znovu objevují, řekl novinářům ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Za bezpečnou hranici se považuje proočkovanost nad 95 procent.

V Česku se děti povinně očkují proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae typu b a dětské obrně. Včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Nemoc se nešíří, pokud je očkovaných přes 95 procent populace, což třeba v případě spalniček dosáhlo Česko naposledy před pěti lety.

Hygienici v Libereckém kraji provedli loni kontrolu proočkovanosti proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím u dětí narozených v roce 2015 s příjmením, které začínalo na H. Výsledky jsou alarmující - proočkovanost těchto dětí klesla na něco málo přes 62 procent. Při tak nízké proočkovanosti se mohou spalničky velmi snadno šířit. Spalničky jsou velmi nakažlivé, loni jimi v Česku onemocnělo 203 lidí, letos jen za prvních pět měsíců už 545, tedy více než dvojnásobek.

Podle Valenty je proto zvýšení proočkovanosti proti infekčním nemocem jednou z priorit akčního plánu Libereckého kraje v oblasti zlepšení zdraví jeho obyvatel. „Chceme udělat větší studii, která by popsala důvody odmítání očkování, a na základě ní bychom pak připravili komplexní kampaň, která by lépe osvětlila důvody proč očkovat. Doufáme, že se tu křivku podaří obrátit,“ doplnil Vladimír Valenta, ředitel krajské hygienické stanice. To, že se nemoci jako spalničky či příušnice znovu objevily, by podle Valenty mohlo ke zvýšení proočkovanosti paradoxně i pomoci.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Komplikace pro převzetí frýdlantské nemocnice? Bývalí majitelé se...

úterý, 11. června 2019, 09:23

Převzetí Nemocnice Frýdlant Krajskou nemocnicí Liberec k 1. červenci může zkomplikovat soudní spor. Představitele Libereckého...

Na řešení problémů s drogami, alkoholem i tabákem dá kraj až pět...

pátek, 7. června 2019, 11:42

Rada Libereckého kraje na svém posledním jednání odsouhlasila plán protidrogové politiky až do roku 2022. V ideálním případě dá...

Ve Vratislavicích otevřel nový domov pro seniory. Nabídne až 148 míst

čtvrtek, 6. června 2019, 19:02

Soukromý domov pro seniory otevřela v Liberci společnost SeneCura, která už v Česku provozuje 14 zařízení. V Liberci chce v...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním jednáním Sněmovny. Chce s nimi řešit společný postup s ohledem na postoj prezidenta Miloše Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), využije svého ústavního práva abolice a trestní stíhání zastaví.

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi stupních. Český hydrometeorologický ústav vydal včera před mrazem výstrahu - může totiž způsobit škody na nesklizených zemědělských plodinách.

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal případné rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, kterým by hlava státu zastavila Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda. Zeman ve čtvrtek oznámil, že by o takzvané abolici rozhodl, pokud by bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno. Babiš řekl rádiu Impuls, že by jen komentoval nesmyslné spekulace, protože trestní stíhání bylo zastaveno a žádný trestný čin se nestal.