Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tropické počasí znamená i vyšší riziko rakoviny kůže

 
sobota, 27. července 2019, 09:12

Tropické počasí, které se vrátilo do Česka, s sebou přináší i riziko zdravotních problémů. Jedním z nejzávažnějších je rakovina kůže. Sluneční záření je jedním z faktorů, který významně zvyšuje riziko jejího vzniku. Řekl Ivo Kocák z brněnského Masarykova onkologického ústavu.

„Dlouhodobé a opakované vystavování se slunečním paprskům poškozuje kůži a může vést ke vzniku zhoubných melanomů, což je jeden z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže,“ řekl Kocák.

Právě teplé letní dny lákají k pobytu na slunci a významná část aktivit se v tuto dobu odehrává venku. Podle předpovědí odborníků vedra přitom vydrží celý zbytek prázdnin.

Nejrizikovější skupinu z hlediska UV záření tvoří lidé, kteří mají velmi světlou až světlou pokožku. Ti se velmi často poznají podle světlých očí a vlasů, a měli by k ochraně své pokožky přistupovat zodpovědněji než lidé s tmavší pletí. I ti se ale musejí chránit.

Rakovina v rodině

Zvýšený pozor by si také měli dávat jedinci, kteří vědí, že se v jejich rodině vyskytlo nádorové onemocnění kůže nebo kteří sami v minulosti rakovinou kůže onemocněli. Riziko vzniku rakoviny se dá také dobře poznat podle počtu znamínek. Pokud jich má někdo větší počet, riziko vzniku melanomu se zvyšuje. Naprosto zásadní je chránit malé děti a osoby se sníženým imunitním systémem.

Odborníci doporučují ideálně pohyb na přímém slunci, co nejvíc omezit. Nejkritičtější je doba kolem poledne, kdy slunce dopadá na zem skrze nejtenčí pás atmosféry. „Pokud se pobytu na slunci nelze vyhnout, je třeba si po něm udělat přestávku ve stínu“ dodává Kocák „a naprostou samozřejmostí by mělo být používání ochranných krémů s UV filtry, které je třeba během dne opakovaně na pokožku nanášet.“

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Do babyboxu v České Lípě někdo odložil novorozeného chlapečka

pátek, 26. července 2019, 11:12

Do babyboxu v nemocnici v České Lípě v pátek ráno někdo odložil novorozeného chlapečka. Dostal jméno Miloš po primáři gynekologie...

Iceland prodával řízky s plastem, veterináři nařídili stažení

středa, 3. července 2019, 12:08

Veterináři nařídili stáhnout mražené obalované kuřecí řízky z Německa od výrobce Mantos International Food, zjistili se v nich...

Péči o pacienty ve Frýdlantu převzala liberecká nemocnice

pondělí, 1. července 2019, 14:20

Péči o pacienty ve Frýdlantu převzala dnes Krajská nemocnice Liberec. Největší nemocnice v Libereckém kraji odkoupila od EUC...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.