Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Klíšťovou encefalitidou onemocnělo v Libereckém kraji už třináct lidí

 
úterý, 30. července 2019, 07:12

Hygienici letos v Libereckém kraji zaznamenali neobvyklý nárůst případů nákazy klíšťovou encefalitidou. Lidem doporučují zvýšenou opatrnost, případně očkování. Letos za bezmála sedm měsíců touto infekcí onemocnělo v kraji podle údajů hygieniků 13 lidí, loni za stejné období čtyři.

„My jsme byli zvyklí, že tyto případy jsou většinou až po prázdninách. A teď jich je více už v jejich průběhu," řekla krajská ředitelka odboru protiepidemického Jana Prattingerová. Například loni byly ke konci července čtyři případy, ve zbývající části roku přibylo dalších 14. Důvodů pro narůst je zřejmě více, epidemioložka zmínila zvýšený výskyt hlodavců, jiný způsob sekání luk kvůli suchu i rostoucí popularitu sportovních aktivit v přírodě. „Na analýzu je ale ještě brzo," dodala.

Nezvyklá místa

Letošek je nezvyklý i místy, kde infikovaná klíšťata jsou. „Dříve jsme byli zvyklí mít více případů na Českolipsku, teď se objevují případy i na jiných místech v kraji," uvedla Prattingerová. Hygienici lidem doporučují používání repelentních přípravků, nošení světlých oděvů s dlouhými nohavicemi a rukávy v lese a prohlídku celého těla po návratu z přírody. Pokud se klíště přisaje, je třeba po odstranění místo přisátí dezinfikovat.

Klíšťová encefalitida je virová sezonní nervová infekce přenášená klíšťaty. Infikovaná samička přenáší virus také na své potomstvo, infikováno bývá asi procento samiček v ohnisku. Onemocnění má zpočátku chřipkový charakter, projevuje se zvýšenou teplotou, únavou, slabostí, bolesti kloubů, svalů a bolestí hlavy. Po několikadenním odeznění příznaků se projeví postižení centrální nervové soustavy, kdy se příznaky odvíjí od tíže postižení.

Může skončit i smrtí

„Onemocnění sice může probíhat lehce nebo v jedné třetině případů i bez příznaků, u části nemocných ale může skončit smrtí nebo trvalými následky v podobě ochrnutí," uvedla Prattingerová.

I v případech, kdy onemocnění neprobíhá dramaticky, si podle ní pacienti následně stěžují například na zhoršenou paměť, sníženou koncentraci, častou únavu a bolesti hlavy. „V současné době není dostupná specifická léčba, proto je nejlepší prevence očkování," dodala. Očkovat podle ní lze celý rok. Nejmladšímu letošnímu nemocnému v kraji je 33 let, nejstaršímu 75 let. „Již dvě osoby byly v letošním roce z důvodu závažného průběhu hospitalizovány na oddělení ARO," dodala krajská mluvčí hygieny Zuzana Balašová.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Tropické počasí znamená i vyšší riziko rakoviny kůže

sobota, 27. července 2019, 09:12

Tropické počasí, které se vrátilo do Česka, s sebou přináší i riziko zdravotních problémů. Jedním z nejzávažnějších je rakovina...

Do babyboxu v České Lípě někdo odložil novorozeného chlapečka

pátek, 26. července 2019, 11:12

Do babyboxu v nemocnici v České Lípě v pátek ráno někdo odložil novorozeného chlapečka. Dostal jméno Miloš po primáři gynekologie...

Iceland prodával řízky s plastem, veterináři nařídili stažení

středa, 3. července 2019, 12:08

Veterináři nařídili stáhnout mražené obalované kuřecí řízky z Německa od výrobce Mantos International Food, zjistili se v nich...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.