Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Turnově se objevilo ohnisko nákazy žloutenkou

 
úterý, 1. října 2019, 13:33

V Libereckém kraji se objevilo nové ohnisko žloutenky typu A. Za poslední dva týdny hygienici evidují 26 případů s vazbou na Turnov, což je více než polovina celkového počtu případů žloutenky typu A v kraji od začátku roku. Zdrojem nákazy mohly být třeba potraviny. V tiskové zprávě to dnes oznámila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Prattingerová.

„Vzhledem k nárůstu počtu nemocných v tak krátké době předpokládáme, že se osoby nenakazily kontaktem s nemocným, ale prostřednictvím takzvaného vehikula, kterým může například být potravina," sdělila. Tímto směrem se podle ní v současné době ubírá vyšetřování hygieniků.

„Vzhledem k tomu, že mezi kontakty nemocných jsou také děti, komunikujeme s řediteli škol, kterých se to týká, a nastavujeme opatření, abychom předešli dalšímu šíření. Mezi tato opatření patří například zajištění dezinfekce na toaletách nebo poučení, jak správně mýt ruce," doplnila Prattingerová.

Nemoc u narkomanů a bezdomovců

Za prvních devět měsíců letošního roku hygienici evidují v Libereckém kraji 49 případů akutní žloutenky typu A. Na začátku roku jim byly hlášeny dva importované případy z Egypta a další dvě ohniska se objevila v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nemoc se šíří hlavně v komunitě nitrožilních uživatelů drog a lidí bez domova, nakazilo se mezi nimi zatím 21 lidí.

Žloutenka typu A, označovaná také za nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se ale mohou nakazit také kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jedná se o onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc také žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Odborníci radí očkování, u kterého ochrana proti žloutence A nastupuje dva týdny po první dávce.

Hospitalizace na infekčním

Opatření proti vzniku a šíření tohoto onemocnění se provádějí v prostředí, ve kterém se nemocný pohyboval posledních 14 dní inkubační doby před prvními příznaky. Lidé, kteří přišli s nakaženými do styku a kteří nemají imunitu vůči tomuto onemocnění, jsou 50 dnů pod dohledem lékařů. „Léčba virového zánětu jater typu A je ze zákona povinná za hospitalizace na infekčním oddělení. Součástí léčby jsou dietní a režimová opatření, nezbytný je zákaz alkoholu. Prožití onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu, která však nechrání proti jiným typům virového zánětu jater," dodala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Zdravotní potíže nedovolily ženě zavolat si sanitku. Pomohl její...

pondělí, 30. září 2019, 14:09

Liberečtí záchranáři zveřejnili případ, kdy desetiletý syn velmi pravděpodobně zachránil život své mamince, která si nemohla přes...

Jak mít srdce na správném místě a jak se o ně starat

sobota, 21. září 2019, 11:39

Víte, že nepřímá srdeční masáž se nejlépe provádí v rytmu vánoční písničky Rolničky, rolničky nebo písně Stay in Alive od Bee...

Máte zdravé plíce? Můžete si je nechat vyšetřit bez objednání i...

středa, 18. září 2019, 08:34

Už dneska proběhne v rámci Týdne Idiopatické plicní fibrózy (IPF) Den otevřených ambulancí. Využijte této příležitosti a nechte...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.