Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za deset dní dalších dvacet lidí nakažených žloutenkou, jde o epidemii

 
čtvrtek, 10. října 2019, 18:22

V Libereckém kraji od začátku října přibylo dalších 20 lidí nakažených žloutenkou typu A. Od začátku roku jich tak je už 69, loni žloutenkou onemocněli jen dva lidé. Nové případy mají souvislost s ohniskem v Turnově. Jde o lokální epidemii, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Případy spojené s Turnovem hygienici evidují od poloviny září, zatím jich je 39. Hygienici předpokládají, že se lidé nakazili prostřednictvím takzvaného vehikula, kterým může být například potravina. „Bohužel jsme zdroj zatím nezjistili," uvedla Balašová.

Mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Václav Řičář řekl, že infekční oddělení je kvůli nemocným se žloutenkou téměř plné. „Máme tam 25 lůžek. Kolem 20 nám kontinuálně zabírá žloutenka typu A z Turnovska, každý den nám přicházejí dva noví pacienti. Lidi u nás poleží týden, my je pak jako bezinfekční pouštíme," uvedl Řičář.

Žloutenka typu A, označovaná také za nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se ale mohou nakazit také kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc také žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Odborníci radí očkování, u kterého ochrana proti žloutence A nastupuje dva týdny po první dávce.

Další letošní případy v Libereckém kraji nemají s Turnovem nic společného. Na začátku roku hygienici evidovali dva importované případy z Egypta a další dvě ohniska se objevila na jaře v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nemoc v těchto místech se šířila hlavně v komunitě nitrožilních uživatelů drog a lidí bez domova, nakazilo se mezi nimi zatím 21 lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Turnov chce mít urgentní příjem v nemocnici na jednom místě

čtvrtek, 3. října 2019, 18:49

Turnov chce mít urgentní příjem v nemocnici na jednom místě, v plánu je i výstavba nového pavilonu pro zlepšení intenzivní péče....

V České Lípě vybudovali nové Alzheimercentrum pro 132 klientů

čtvrtek, 3. října 2019, 09:42

Nové Alzheimercentrum pro 132 klientů otevřeli v České Lípě. Z bývalé ubytovny v sousedství nemocnice ji vybudovala soukromá...

Liberec nechá očkovat všechny strážníky proti žloutence

čtvrtek, 3. října 2019, 06:01

Liberec nechá očkovat proti žloutence typu A i B všechny své strážníky. Nejčastěji se vystavují riziku nákazy, řekl primátor...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.