Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Epidemie žloutenky v Jablonci zřejmě skončila

 
pátek, 23. prosince 2016, 11:12

Epidemie žloutenky v Jablonci nad Nisou a okolí zřejmě skončila. Za poslední tři týdny se neobjevil žádný nový případ.

"Jedna inkubační doba už uplynula a aby byla úplná jistota, tak to je na dvě inkubační doby," uvedla krajská mluvčí hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Na Jablonecku se podle ní sice jeden nový případ v posledních týdnech objevil, s epidemií ale nemá žádnou souvislost. "Na základě vývoje epidemiologické situace z posledního období je předpoklad, že dochází k vyhasnutí ohniska," dodala.

Zdroj šíření se hygienikům zatím zjistit nepodařilo. V Jablonci šlo o třetí vlnu zvýšeného výskytu žloutenky, pětačtyřicetitisícové město a okolí onemocnění trápí od loňského srpna. Hygienici od té doby zaznamenali 180 případů. Nejvíce nakažených bylo ve věkové skupině 25 až 44 let.

Loni na podzim onemocnělo v Jablonci a okolí přes 40 lidí. Zdroj se nezjistil. Hygienici se domnívají, že nakažená byla zřejmě nějaká potravina, která se krátkodobě prodávala v Jablonci. V druhé vlně od loňského listopadu do letošního srpna se nákaza šířila zejména mezi uživateli drog. Současná třetí vlna s 50 případy zasáhla i ostatní. V září onemocnělo 24 lidí, v říjnu 21 a v listopadu pět. Protiepidemická opatření se dotkla 900 lidí.

Žloutenka typu A, označovaná také za nemoc špinavých rukou, obvykle nemívá pro postižené následky. Nejlépe se s nemocí vyrovnávají děti. U dospělých hrozí potíže v případě, že měli nějaký problém s játry. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost, ale také zežloutnutí očního bělma a kůže. Nemoc se přenáší především kontaktem. "V prevenci je klíčová důsledná hygiena rukou, a to zejména v souvislosti s používáním WC a konzumací jídla. Nejúčinnější prevencí je očkování," dodala Balašová.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie vyšetřuje od sobotního rána nález...

  • FOTO: Vyhlášenou kolibu 4 Kameny u dálnice...

  • FOTO: Z koliby 4 Kameny zbylo jen ohořelé...

  • FOTO: Na Nové Louce hořela sauna v Šámalově...

 
 

Kam dál?

Liberecká nemocnice chystá nákladnou rekonstrukci psychiatrie

pondělí, 19. prosince 2016, 17:41

Až 150 milionů korun je potřeba zainvestovat do rekonstrukce liberecké psychiatrie, která je jediná v kraji. Liberecká...

Liberecká nemocnice chce získat desítky sester z Ukrajiny

čtvrtek, 15. prosince 2016, 13:37

Nedostatek sester pro lůžková oddělení hodlá krajská nemocnice v Liberci částečně řešit náborem na Ukrajině, získat...

Na dětském oddělení liberecké nemocnice se již nadělovaly dárky

pondělí, 12. prosince 2016, 17:10

Spousta nových hraček těší od dnešního dne dětské pacienty Krajské nemocnice Liberec. Ty pro ně nakoupili vojáci z...