Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Nemocných s chřipkou rychle přibývá, Jablonecko je nad hranicí epidemie

 
pátek, 6. ledna 2017, 17:34

Nemocných s chřipkou a akutními respiračními chorobami v Libereckém kraji po skončení vánočních prázdnin výrazně přibylo, nárůst je skoro o 41 procent. Na 100 tisíc obyvatel připadá v kraji 1551 případů, před týdnem bylo 1062 nemocných. Tato situace naznačuje počátek chřipkové epidemie, řekl dnes zástupce ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jaroslav Harman.

Epidemie podle hygieniků nastává, pokud je na 100 tisíc obyvatel mezi 1600 až 1700 nemocnými. Vývoj v kraji je podle Harmana obdobný jako v celé zemi, za poslední týden nemocnost v Česku stoupla na 1528 případů na 100 tisíc obyvatel.

V Libereckém kraji je nad epidemickým prahem jen Jablonecko s 2056 případy na 100 tisíc obyvatel. "Podobná situace je i v ostatních částech republiky. Dá se usuzovat o lokálních epidemiích, které se v nejbližší době můžou plošně rozšířit," uvedl hygienik. V odůvodněných případech proto hygienici doporučují omezení návštěv v nemocnicích a zařízeních sociální péče.

V tomto týdnu stoupl v Libereckém kraji o devět počet laboratorně potvrzených případů chřipky. Dosud byl virus chřipky typu A prokázán u 23 nemocných. "Prozatím nebyly registrovány onemocnění se závažným, život ohrožujícím průběhem," dodal Harman.

Při minulé chřipkové epidemii od podzimu 2015 do jara 2016 byla chřipka laboratorně potvrzena u 70 pacientů, z toho 43 mužů a 27 žen. Převládal virus typu A, který byl zjištěn ve 46 případech. Jeden člověk v souvislosti s onemocněním zemřel, u dalších pěti byl průběh nemoci závažný. Chřipková sezona byla výrazně klidnější než o rok dříve. To v kraji v souvislosti s onemocněním zemřelo devět lidí a v 19 případech byl průběh nemoci závažný.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragická nehoda ve Vratislavicích. Žena...

  • Policie vyšetřuje od sobotního rána nález...

  • FOTO: Z koliby 4 Kameny zbylo jen ohořelé...

  • Veterinární správa zavřela výrobnu kebabu...

 
 

Kam dál?

Noc na liberecké záchytce strávilo jedenáct opilců. První "klient" dorazil už po osmé hodině večerní

neděle, 1. ledna 2017, 13:19

Rušnou noc mají za sebou lékaři a celý personál Krajské nemocnice Liberec. Jediná záchytná stanice v Libereckém kraji...

Nemocných s chřipkou v Libereckém kraji v závěru roku ubylo

pátek, 30. prosince 2016, 14:30

Nemocných s chřipkou a akutními respiračními chorobami v Libereckém kraji v závěru roku výrazně ubylo. Na 100 tisíc...

Rok 2017 v Libereckém kraji bude ve znamení velkých změn v nemocnicích

středa, 28. prosince 2016, 13:15

Rok 2017 v Libereckém kraji bude ve znamení velkých změn v nemocnicích. Od 1. ledna se spojí nemocnice v Jilemnici a...