Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Salmonelóza hrozí hlavně v létě, onemocněných je už stovka

 
úterý, 2. července 2013, 19:32

Se stoupajícími teplotami přibývá i onemocnění způsobených nedostatečným tepelným zpracováním potravin. Hygienická stanice eviduje v Libereckém kraji už stovku případů nakažení salmonelózou a o něco více kampylobakteriózou, která se projevuje zánětem tenkého a tlustého střeva.


"Zvýšený výskyt těchto onemocnění souvisí se skutečností, že se v teplém počasí bakterie v potravinách rychleji množí a rychleji tak vznikne dostatečné množství, které je schopné vyvolat onemocnění u člověka," vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Jana Prattingerová.

Prevence je více než jednoduchá. Bakterie ničí důkladná tepelná úprava potravin. Nebezpečná je zejména kontaminace potravin, které se tepelně nezpracovávají. Vir salmonelózy usmrtí už teplota 75 stupňů Celsia po dobu minimálně pěti minut. Doporučeno je však nechat projít potravinu bodem varu. 

Řadu nemocí si turisté přivezou za zahraničí. Nejčastější "turistickou" infekcí je pak žloutenka typu A, kterou si Češi často vozí z Egypta, Slovenska, Ukrajiny, Španělska, Tuniska, Maroka a Chorvatska. "Riziko nákazy závisí kromě destinace především na délce pobytu, způsobu stravování a úrovni ubytování. Největší riziko je při cestách mimo turistické oblasti a při stravování s místním obyvatelstvem," dodala závěrem Jana Prattingerová. Nepříjemným komplikacím jde přitom zabránit očkováním, na které často přispívají i zdravotní pojišťovny. 

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Nezapomeňte zazvonit! Zastávek na znamení přibude

středa, 5. června 2013, 19:59

Nové jízdní řády a dvaatřicet zastávek na znamení. S příchodem letních prázdnin plánuje dopravní podnik změny, které se dotknou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.

Sedm let po zadržení se sedmi miliony dostal Rath sedmiletý trest

Jako lékař dnes třiapadesátiletý David Rath úspěšně rozjel kariéru, nepřehlédnutelný byl také v roli politika. Stihl být ministrem zdravotnictví, zasedal ve Sněmovně, zastával i funkci středočeského hejtmana. Právě působení v čele kraje se mu ale stalo osudným. Za korupční kauzu, spojenou s Rathovým působením v hejtmanské funkci, dnes u pražského vrchního soudu dostal někdejší vysoce postavený politik sedmiletý trest vězení.

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách bylo 38 cyklistů, 30 z nich nemělo přilbu, což představuje 79 procent všech usmrcených cyklistů na našich silnicích.