Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Salmonelóza hrozí hlavně v létě, onemocněných je už stovka

 
úterý, 2. července 2013, 19:32

Se stoupajícími teplotami přibývá i onemocnění způsobených nedostatečným tepelným zpracováním potravin. Hygienická stanice eviduje v Libereckém kraji už stovku případů nakažení salmonelózou a o něco více kampylobakteriózou, která se projevuje zánětem tenkého a tlustého střeva.


"Zvýšený výskyt těchto onemocnění souvisí se skutečností, že se v teplém počasí bakterie v potravinách rychleji množí a rychleji tak vznikne dostatečné množství, které je schopné vyvolat onemocnění u člověka," vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Jana Prattingerová.

Prevence je více než jednoduchá. Bakterie ničí důkladná tepelná úprava potravin. Nebezpečná je zejména kontaminace potravin, které se tepelně nezpracovávají. Vir salmonelózy usmrtí už teplota 75 stupňů Celsia po dobu minimálně pěti minut. Doporučeno je však nechat projít potravinu bodem varu. 

Řadu nemocí si turisté přivezou za zahraničí. Nejčastější "turistickou" infekcí je pak žloutenka typu A, kterou si Češi často vozí z Egypta, Slovenska, Ukrajiny, Španělska, Tuniska, Maroka a Chorvatska. "Riziko nákazy závisí kromě destinace především na délce pobytu, způsobu stravování a úrovni ubytování. Největší riziko je při cestách mimo turistické oblasti a při stravování s místním obyvatelstvem," dodala závěrem Jana Prattingerová. Nepříjemným komplikacím jde přitom zabránit očkováním, na které často přispívají i zdravotní pojišťovny. 

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: V Nise nedaleko Babylonu leželo mrtvé...

  • Policisté pátrají po náramku z Pandory....

  • Čelní srážku aut nepřežil čtyřiadvacetiletý...

  • Na Šalďáku srazila tramvaj mladou dívku,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Rádio Svoboda: Babišovi mladšímu hrozí postih ukrajinských úřadů

Andreji Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vjezdu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. V rozhovoru pro ukrajinskou službu Rádia Svoboda to dnes oznámil Oleh Sloboďan z kanceláře šéfa ukrajinské pohraniční služby. Babiš mladší tvrdí, že byl na Krym unesen a dopraven tranzitem přes Moskvu. Jeho otec únos popírá. Podle dostupných informací z českých médií ale Babiš mladší z Krymu cestoval i dál na jih Ukrajiny.

Studenti na libereckých kolejích se opět nesmějí sprchovat, na vině je bakterie legionella

Před dvěma lety se na kolejích Technické univerzity v Liberci potýkali s bakterií legionellou, kvůli které nemohli studenti do sprch. Nyní se problém vrací.

Policie se zatím bez odezvy pokouší kontaktovat Babiše mladšího

Policie se pokouší o navázání přímého kontaktu s Andrejem Babišem mladším poté, co napsal e-mail serveru Seznam Zprávy, kde žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu. Snaha je zatím bez odezvy, uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel pražské policie Jan Ptáček. Když se letos dříve policie zabývala údajným únosem syna premiéra Andreje Babiše (ANO), nezjistila skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, dodal.