Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Salmonelóza hrozí hlavně v létě, onemocněných je už stovka

 
úterý, 2. července 2013, 19:32

Se stoupajícími teplotami přibývá i onemocnění způsobených nedostatečným tepelným zpracováním potravin. Hygienická stanice eviduje v Libereckém kraji už stovku případů nakažení salmonelózou a o něco více kampylobakteriózou, která se projevuje zánětem tenkého a tlustého střeva.


"Zvýšený výskyt těchto onemocnění souvisí se skutečností, že se v teplém počasí bakterie v potravinách rychleji množí a rychleji tak vznikne dostatečné množství, které je schopné vyvolat onemocnění u člověka," vysvětlila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Jana Prattingerová.

Prevence je více než jednoduchá. Bakterie ničí důkladná tepelná úprava potravin. Nebezpečná je zejména kontaminace potravin, které se tepelně nezpracovávají. Vir salmonelózy usmrtí už teplota 75 stupňů Celsia po dobu minimálně pěti minut. Doporučeno je však nechat projít potravinu bodem varu. 

Řadu nemocí si turisté přivezou za zahraničí. Nejčastější "turistickou" infekcí je pak žloutenka typu A, kterou si Češi často vozí z Egypta, Slovenska, Ukrajiny, Španělska, Tuniska, Maroka a Chorvatska. "Riziko nákazy závisí kromě destinace především na délce pobytu, způsobu stravování a úrovni ubytování. Největší riziko je při cestách mimo turistické oblasti a při stravování s místním obyvatelstvem," dodala závěrem Jana Prattingerová. Nepříjemným komplikacím jde přitom zabránit očkováním, na které často přispívají i zdravotní pojišťovny. 

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž,...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

  • Málo parkovacích míst a úbytek klientů,...

  • Liberec jako centrum drogové mafie? Ve městě...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Dopravní odbor nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné stanovisko od odboru dopravy Prahy 7. Důvodem je podle odboru nevyhovující šířka lávky. Vyplývá to z vyjádření úřadu, které na sociální síti zveřejnil primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Trojská lávka se zřítila loni v prosinci, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Případ nadále vyšetřuje policie. Lidi nyní v Troji přepravuje přívoz.

Houbař na Ostravsku měl v krvi 8,83 promile. Před výletem do lesa prý jen posnídal dvě pivečka

Houbaře z Ostravska s 8,83 promile alkoholu v krvi ošetřovali v sobotu v nemocnici v Krnově na Bruntálsku. Muž, který si v tamních lesích zlomil kotník, je tak zřejmě novým českým rekordmanem v množství alkoholu v krvi. Případ překvapil i zkušené lékaře. Novináře o tom dnes informoval mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Za první místo na kandidátce SPD 100 tisíc, za třetí 25. Povinné platby dokládají dary i bývalí členové

Tomio Okamura je oblíbeným hostem „alternativního“ internetového rádia Svobodný vysílač. Nedávno se tam při jednom ze svých vystoupení velmi rozzlobil na ty, kdo tvrdí, že se v jeho SPD musely (či stále musí) platit pevné taxy za umístění na kandidátní listině – přinejmenším na prvních třech místech.